Reklama
Rozwiń

Techniczne problemy z raportowaniem struktur właścicielskich

Zbliża się termin raportowania podatkowego informacji o strukturach właścicielskich przez spółki nieruchomościowe oraz ich wspólników za 2021 rok. Brak jest jednak przepisów i jednoznacznych wyjaśnień regulujących sposób przekazywania tych informacji. Wątpliwości podatników budzi również zakres danych, które mają zostać ujawnione.

Publikacja: 15.03.2022 11:40

Techniczne problemy z raportowaniem struktur właścicielskich

Foto: Adobe Stock

Naszym zdaniem istnieje pilna potrzeba wyjaśnienia, w jaki sposób podpisane i złożone mają zostać te informacje. Dookreślenia wymaga także to, którzy udziałowcy pośredni mają zostać wskazani w informacjach o strukturze udziałowej i którzy udziałowcy muszą złożyć takie informacje.

Z początkiem 2021 roku do ustawy o CIT wprowadzona została definicja spółki nieruchomościowej – podmiotu zobowiązanego do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym co najmniej 50 proc. wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowi wartość nieruchomości położonych w Polsce o wartości powyżej 10 mln zł. Jeśli taki podmiot prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż rok, musi ponadto uzyskiwać co najmniej 60 proc. przychodów ujętych w wyniku finansowym netto z nieruchomości, na przykład z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu, przeniesienia własności nieruchomości, udziałów w innych spółkach nieruchomościowych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa