Reklama
Rozwiń

Czy leasing zwrotny jest usługą kompleksową

Jeżeli osoba fizyczna odsprzedaje spółce rzeczy ruchome, ale zastrzega sobie prawo do dalszego ich użytkowania za wynagrodzeniem na warunkach zapisanych w umowie leasingu, to mamy do czynienia z dwoma niezależnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT: dostawą towarów, a następnie świadczeniem usług.

Publikacja: 19.06.2022 10:03

Czy leasing zwrotny jest usługą kompleksową

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 5 maja 2022 r. (I SA/Po 519/21).

Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT zawiera w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowy leasingu z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Przybiera on formę leasingu zwrotnego polegającego na tym, że osoba fizyczna odsprzedaje spółce rzeczy ruchome, ale zastrzega sobie prawo do dalszego ich użytkowania na warunkach zapisanych w umowie leasingu, a w zamian podatnik otrzymuje wynagrodzenie. Spółka zwróciła się do organu interpretacyjnego z pytaniami dotyczącymi tego, czy takie transakcje stanowią jedną usługę zwolnioną z VAT oraz czy w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na to pytanie podstawę opodatkowania ustala się jak dla usług pożyczek. Zdaniem podatnika, w opisanych transakcjach nie dochodzi do dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, a podstawę opodatkowania stanowią jedynie odsetki będące wynagrodzeniem podatnika, które korzystają ze zwolnienia z opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 38 ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa