Aktualizacja: 15.03.2025 09:39 Publikacja: 06.09.2022 21:31
Foto: Adobe Stock
- Y. Spółka z o.o. prowadzi m.in. działalnością usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. W związku z prowadzoną działalnością zakupiła licencję na korzystanie z oprogramowania od firmy X. Uprawnienia jakie otrzymała spółka nabywając to oprogramowanie, będą dotyczyć tylko jej własnej działalności, nie nabędzie ona równocześnie praw do modyfikowania oprogramowania, dokonywania w nim istotnych zmian czy rozpowszechniania w jakikolwiek sposób. Oprogramowanie zostało nabyte na zasadzie licencji na korzystanie z programu komputerowego przez końcowego użytkownika (end user). Zgodnie z warunkami licencji spółka nie jest upoważniona do dalszej ich odsprzedaży lub udzielania dalszych sublicencji, gdyż w przypadku nabycia licencji typu end user nie dochodzi do przeniesienia na nabywcę oprogramowania praw do używania praw autorskich (i praw pokrewnych). Licencja została udzielona jednorazowo na czas nieokreślony w momencie podpisania umowy. Udzielenie licencji nie jest warunkowane płatnością oraz nie będzie wymagało spełnienia dodatkowych warunków. Umowa licencyjna i licencja nie będą odnawiać się w związku z płatnością. Płatność należności licencyjnej będzie odbywać się okresowo, zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, tj. na podstawie wystawianych faktur. Płatności okresowe nie przypadają w trakcie całego okresu trwania umowy licencyjnej. Mimo, że umowa licencyjna została zawarta na czas nieokreślony, całe należne wynagrodzenie zostanie rozliczone w dwumiesięcznych okresach roz- liczeniowych już w trakcie pierwszego roku trwania umowy. Równocześnie nie można wyodrębnić powtarzających się czynności po uzyskaniu uprawnień licencyjnych, gdyż jedyną czynnością faktyczną (aktywnością) jest udzielenie spółce prawa do korzystania z oprogramowania. Czy licencja typu end user nabyta przez spółkę stanowić będzie dla niej wartość niematerialną i prawną od której może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a jeśli tak to czy jej wartość początkową tego należy określić jako cenę określoną w umowie – niezależnie od ilości rat i sposobu ich płatności? – pyta czytelnik.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Podatnicy powinni – zanim zrobi to za nich fiskus – monitorować otoczenie rynkowe oraz trafnie ocenić, kiedy konieczna jest aktualizacja analiz cen transferowych i dostosowanie poziomu wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu darowizny na szczytne cele. Dzięki temu zmniejszymy podatek. Ulga ma jednak swój limit. Jeśli go przekroczymy, część odliczenia przepadnie.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas