Postępowanie restrukturyzacyjne – najważniejsze informacje

Jakie możliwości ma spółka w sytuacji, gdy nasilają się problemy związane z płynnością i z terminowym regulowaniem zobowiązań? Przedsiębiorstwo może kontynuować funkcjonowanie w dotychczasowy sposób, co niestety może nieuchronnie prowadzić do konieczności złożenia wniosku o upadłość i przeprowadzenia postępowania upadłościowego, którego celem jest jego likwidacja.

Publikacja: 20.09.2022 22:11

Postępowanie restrukturyzacyjne – najważniejsze informacje

Foto: Adobe Stock

Polskie ustawodawstwo oferuje narzędzie umożliwiające przetrwanie przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie jego restrukturyzacji w drodze postępowania restrukturyzacyjnego.

Zasady postępowania restrukturyzacyjnego zostały ustanowione w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Celem takiego postępowania, w przeciwieństwie do postępowania upadłościowego, jest podjęcie działań, które zapobiegną konieczności ogłoszenia przez przedsiębiorstwo upadłości. Działania te koncentrują się na umożliwieniu dłużnikowi zawarcia układu z wierzycielami, przy zabezpieczeniu ich praw. Postępowanie to może być przeprowadzone wobec dłużnika, który jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością (w rozumieniu ustawy Prawo upadłościowe, tj. gdy traci on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych), oraz posiada zdolność restrukturyzacyjną.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama