Studia przyniosą większe dochody, bo magister zarabia więcej niż licencjat – ten argument przekonał fiskusa, który zgodził się na zaliczenie wydatków na czesne do podatkowych kosztów firmy.
O interpretację wystąpiła kobieta prowadząca od kilku miesięcy działalność gospodarczą. Świadczy usługi medyczne. Ukończyła studia licencjackie, ale chce kontynuować edukację i uzyskać tytuł magistra. Podkreśla, że dzięki temu poszerzy wiedzę i podniesie kwalifikacje. Twierdzi, że ukończenie studiów magisterskich przyniesie jej wyższe dochody. W placówkach państwowych magister zarabia bowiem więcej niż licencjat, mogłaby więc negocjować wyższe wynagrodzenie za wykonywane usługi. Liczy też na zwiększenie liczby kontrahentów.
Czytaj więcej
Stypendia motywujące i przedsiębiorcze, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale sejmiku województwa, nie są w całości zwolnione z PIT.
Kobieta zapłaciła już czesne. Chce je rozliczyć w kosztach firmy, podobnie jak opłaty związane z obroną pracy magisterskiej. Informuje, że będzie miała poświadczenie wydatków, ponieważ uczelnia może wystawić jej fakturę. Podkreśla, że kierunek studiów jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. „Podjęcie studiów oraz ich pomyślne zakończenie to jeden z kluczowych sposobów potwierdzenia kompetencji” – argumentuje.
Co na to fiskus? Generalnie dość surowo podchodzi do wydatków na edukację. Często twierdzi, że nabyte na kursach i studiach umiejętności nie przydadzą się w działalności gospodarczej, szczególnie wtedy, gdy dotyczą czegoś innego niż obecnie robimy w firmie.
W tej sprawie skarbówka zgodziła się jednak na rozliczenie kosztów. – Wydatki poniesione na czesne za studia oraz związane z obroną pracy magisterskiej pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z istniejącym już źródłem przychodów. Zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Ponadto nie znajdują się na liście wydatków nieuznawanych za koszty, które są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT – czytamy w interpretacji.
Reasumując, właścicielka firmy może rozliczyć opłaty za studia w kosztach biznesu (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2022 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.653.2022.2.KP).
Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)