To już ostatni dzwonek dla wielu firm rodzinnych

Polscy przedsiębiorcy przywykli, że tworzone w ostatnich latach prawo wprowadza nakazy lub zakazy, a ilość pojawiających się barier dla prowadzenia działalności gospodarczej jest olbrzymia.

Publikacja: 15.01.2023 07:00

To już ostatni dzwonek dla wielu firm rodzinnych

Foto: Adobe Stock

Jeden z niewielu aktów prawnych, który należy ocenić pozytywnie to uchwalona przez Sejm 14 grudnia 2022 r. ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala budować przedsiębiorstwo rodzinne na pokolenia. Jak się wydaje, powinna ona zacząć obowiązywać pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku, ale przygotowania do jej stosowania powinniśmy rozpocząć już teraz, o czym szerzej poniżej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadziło konsultacje ze środowiskami firm rodzinnych przez kilka lat. Jednak ostatni, o dziwo bardzo przyjazny projekt, już takiej konsultacji nie został poddany. W trakcie całego procesu konsultacyjnego podnosiliśmy dwa zasadnicze warunki dla zapewnienia jej atrakcyjności. Po pierwsze, wyłączenie lub znaczące ograniczenie prawa do zachowku. Po drugie, wprowadzenie jasnych zasad neutralności podatkowej zakładania i funkcjonowania fundacji rodzinnej (zob. „Dlaczego w Polsce potrzebne są fundacje rodzinne”, „Rzeczpospolita” z 2 lipca 2020 r.). Obydwa wydają się spełnione.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych