Aktualizacja: 24.11.2024 22:11 Publikacja: 15.01.2023 07:00
Foto: Adobe Stock
Jeden z niewielu aktów prawnych, który należy ocenić pozytywnie to uchwalona przez Sejm 14 grudnia 2022 r. ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala budować przedsiębiorstwo rodzinne na pokolenia. Jak się wydaje, powinna ona zacząć obowiązywać pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku, ale przygotowania do jej stosowania powinniśmy rozpocząć już teraz, o czym szerzej poniżej.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadziło konsultacje ze środowiskami firm rodzinnych przez kilka lat. Jednak ostatni, o dziwo bardzo przyjazny projekt, już takiej konsultacji nie został poddany. W trakcie całego procesu konsultacyjnego podnosiliśmy dwa zasadnicze warunki dla zapewnienia jej atrakcyjności. Po pierwsze, wyłączenie lub znaczące ograniczenie prawa do zachowku. Po drugie, wprowadzenie jasnych zasad neutralności podatkowej zakładania i funkcjonowania fundacji rodzinnej (zob. „Dlaczego w Polsce potrzebne są fundacje rodzinne”, „Rzeczpospolita” z 2 lipca 2020 r.). Obydwa wydają się spełnione.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwych praktyk ograniczających konkurencję na polskim rynku organizacji hodowli psów rasowych. Jego wątpliwości budziły działania Związku Kynologicznego w Polsce.
Nie udaję miłej, tylko jestem miła. Nie ,,uprawiam" prawdy, tylko mówię prawdę. Nie staram się być, tylko jestem - wyjaśnia Joanna Radziwiłł, psycholog kliniczny, mama trójki dorosłych już dzieci, która od 34 lat działa na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej.
Ujęcie w uchwale zmieniającej budżet kwoty pożyczki w ramach rozchodów nie jest wystarczające. Konieczny jest również zapis w zakresie limitu kwotowego pożyczek na dany rok. Udzielenie pożyczki będzie możliwe po uzupełnieniu uchwały budżetowej o ten limit.
Wymiar sprawiedliwości w sprawach rodzinnych jest w zapaści i wymaga głębokiej reformy. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje ustawę o ochronie dzieci, a Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z nową kampanią przeciwko przemocy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiadał się już kilkukrotnie co do możliwości wnoszenia wierzytelności do fundacji rodzinnej. Co wynika z interpretacji?
Społeczeństwo obywatelskie musi być mądrzejsze niż politycy.
Dochody wszystkich organizacji pozarządowych mają zostać zwolnione z podatku.
Rozterki lidera, który musi widzieć długoterminową przyszłość organizacji i pokazać wynik kolejnego kwartału. Zarządzanie koalicyjnym rządem łatwe nie jest, jak każdą różnorodną grupą współpracowników. Ale trzeba skupić się na ambitnym celu, a nie rozgrywkach wewnętrznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas