Modele prognozowania upadłości przedsiębiorstw

Prowadzenie działalności gospodarczej jest obecnie obarczone znaczącym ryzykiem. Szybkie zmiany gospodarcze, polityczne i społeczne stawiają przed spółkami wiele możliwości, ale są jednocześnie znaczącym wyzwaniem, niejednokrotnie skutkującym zakończeniem funkcjonowania. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby poza szukaniem nowych możliwości rozwoju, kontrolować także sytuację przedsiębiorstwa w kontekście zdolności do kontynuowania działalności.

Publikacja: 24.05.2023 02:00

Modele prognozowania upadłości przedsiębiorstw

Foto: Adobe Stock

Jest to szczególnie ważne w aspekcie sporządzania sprawozdań finansowych, gdzie taka informacja musi zostać ujawniona. Zdolność do kontynuacji działalności warunkuje sposób przedstawiania danych w sprawozdaniu finansowym, a jej brak nakłada na przedsiębiorstwa dodatkowe obowiązki, takie jak wycena aktywów po cenach sprzedaży netto, czy tworzenie rezerw na przewidywane koszty związane z zaniechaniem funkcjonowania.

Właściwe określenie zdolności do kontynuowania działalności jest także istotne ze względu na badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku