Reklama
Rozwiń

Jak korzystać z ulgi podatkowej na robotyzację

Podatnik może dokonywać odliczeń w ramach ulgi wraz z dokonywaniem w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych.

Publikacja: 05.06.2023 05:21

Jak korzystać z ulgi podatkowej na robotyzację

Foto: Adobe Stock

Polski Ład wprowadził do ustaw podatkowych kilka ulg mających na celu wsparcie transformacji cyfrowej, rozwój robotyzacji przemysłowej i zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych. Jedną z nich jest ulga na robotyzację. Zgodnie z art. 38eb dodanym od 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Kwota odliczenia nie może przy tym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. O tym, że podatnicy nie zawsze są pewni, czy w określonym stanie faktycznym mają prawo skorzystać z odliczenia, świadczy spora liczba interpretacji podatkowych, dotyczących ulgi na robotyzację, wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jedna z wątpliwości, która się pojawiła w odniesieniu do ulgi na robotyzację, została rozstrzygnięta w interpretacji z 28 kwietnia 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010.138. 2023.1.AN).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa