Jak korzystać z ulgi podatkowej na robotyzację

Podatnik może dokonywać odliczeń w ramach ulgi wraz z dokonywaniem w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych.

Publikacja: 05.06.2023 05:21

Jak korzystać z ulgi podatkowej na robotyzację

Foto: Adobe Stock

Polski Ład wprowadził do ustaw podatkowych kilka ulg mających na celu wsparcie transformacji cyfrowej, rozwój robotyzacji przemysłowej i zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych. Jedną z nich jest ulga na robotyzację. Zgodnie z art. 38eb dodanym od 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Kwota odliczenia nie może przy tym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. O tym, że podatnicy nie zawsze są pewni, czy w określonym stanie faktycznym mają prawo skorzystać z odliczenia, świadczy spora liczba interpretacji podatkowych, dotyczących ulgi na robotyzację, wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jedna z wątpliwości, która się pojawiła w odniesieniu do ulgi na robotyzację, została rozstrzygnięta w interpretacji z 28 kwietnia 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010.138. 2023.1.AN).

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać