Reklama
Rozwiń

Ewidencja kosztów na przełomie okresów

Podczas zamknięcia roku sprawozdawczego należy zapewnić kompletność ujęcia kosztów działalności jednostki.

Publikacja: 06.09.2023 02:00

Ewidencja kosztów na przełomie okresów

Foto: Adobe Stock

Zdarza się, że jednostki na przełomie okresów sprawozdawczych ponoszą koszty dotyczące np. prenumerat, kosztów energii elektrycznej, różnego rodzaju abonamentów, ubezpieczeń. Nagminnie zdarzają się sytuację, w których dokumenty wpłyną do jednostki z opóźnieniem. Należy zastanowić się w jaki sposób zaewidencjonować takie koszty w księgach rachunkowych.

Podczas klasyfikowania kosztów do danego okresu rozrachunkowego, należy postępować zgodnie z nadrzędnymi zasadami rachunkowości tzn. zasadą memoriałową, zasadą współmierności przychodów i kosztów (art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości, dalej uor) oraz istotności (art. 8 ust . 1 oraz art. 4 ust. 4 i 4a uor). Zgodnie z art. 20 ust 1 uor w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie zdarzenia które dotyczyły danego okresu sprawozdawczego. W związku z tym w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie koszty niezależnie od tego czy zostały zapłacone czy nie. Dodatkowo, w celu zapewnienia współmierności przychodów i kosztów zaksięgować należy koszty przyszłych okresów oraz koszty przypadające na dany okres które nie zostały jeszcze poniesione. Oznacza to, że w księgach rachunkowych należy ująć takie koszty jak:

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa