Czy warto przenieść fundację do Polski

Od lat polscy przedsiębiorcy, chcąc zapewnić niepodzielność majątku, zakładali fundacje rodzinne poza granicami Polski. Teraz wiele osób zastanawia się jednak, czy krajowe regulacje dotyczące fundacji rodzinnej nie są dla nich korzystniejsze.

Publikacja: 02.10.2023 02:00

Czy warto przenieść fundację do Polski

Foto: Adobe Stock

Zaletą fundacji zagranicznych jest to, że funkcjonują w swoich systemach prawnych od kilkudziesięciu lat. Lata praktyki pozwalają na działalność w ustabilizowanym otoczeniu prawnym i podatkowym o długiej tradycji. Fundacje rodzinne funkcjonują jako osoby prawne w wielu państwach europejskich. W Stanach Zjednoczonych i w Wlk. Brytanii bardziej popularne są trusty. Jednakże trust jest zwykle transparentnym podatkowo podmiotem. Niektóre trusty są odrębnymi osobami prawnymi, większość jednak nie ma osobowości prawnej i tworzy tzw. masę majątkową, która jest „przeźroczysta” podatkowo, a więc podatki powinny być rozliczane przez fundatora lub uprawnione do świadczeń osoby. Stąd w Europie częściej powoływane są fundacje rodzinne będące odrębnymi od fundatora i spółek zależnych osobami prawnymi. Państwa, które przewidują powoływanie fundacji rodzinnej, to na przykład: Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Malta, Monako. Zasadniczo w zagranicznych reżimach prawnych celem fundacji rodzinnej jest działalność inwestycyjna, a nie prowadzenie operacyjnej działalności gospodarczej. Stabilność danego systemu prawnego pozwala na zaplanowanie sukcesji. Zagraniczne fundacje prywatne, podobnie jak polska fundacja, funkcjonują jako podmioty bez właściciela, przez co nie wchodzą do spadku. Pozwala to na rozdzielenie majątku fundacji od majątku fundatora. Polskie przepisy dotyczące fundacji rodzinnej są natomiast nowe (i były już dwukrotnie nowelizowane).

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem wyrównawczym
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Earn-out nie musi być kosztem związanym z zyskami kapitałowymi
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć w kosztach firmowe wyjazdy integracyjne
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jaka stawka VAT dla wymiany wodomierzy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Niższe limity podatkowe w 2025 r. Kto może być małym podatnikiem, a kto ryczałtowcem?