Aktualizacja: 14.12.2024 01:25 Publikacja: 02.10.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Zaletą fundacji zagranicznych jest to, że funkcjonują w swoich systemach prawnych od kilkudziesięciu lat. Lata praktyki pozwalają na działalność w ustabilizowanym otoczeniu prawnym i podatkowym o długiej tradycji. Fundacje rodzinne funkcjonują jako osoby prawne w wielu państwach europejskich. W Stanach Zjednoczonych i w Wlk. Brytanii bardziej popularne są trusty. Jednakże trust jest zwykle transparentnym podatkowo podmiotem. Niektóre trusty są odrębnymi osobami prawnymi, większość jednak nie ma osobowości prawnej i tworzy tzw. masę majątkową, która jest „przeźroczysta” podatkowo, a więc podatki powinny być rozliczane przez fundatora lub uprawnione do świadczeń osoby. Stąd w Europie częściej powoływane są fundacje rodzinne będące odrębnymi od fundatora i spółek zależnych osobami prawnymi. Państwa, które przewidują powoływanie fundacji rodzinnej, to na przykład: Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Malta, Monako. Zasadniczo w zagranicznych reżimach prawnych celem fundacji rodzinnej jest działalność inwestycyjna, a nie prowadzenie operacyjnej działalności gospodarczej. Stabilność danego systemu prawnego pozwala na zaplanowanie sukcesji. Zagraniczne fundacje prywatne, podobnie jak polska fundacja, funkcjonują jako podmioty bez właściciela, przez co nie wchodzą do spadku. Pozwala to na rozdzielenie majątku fundacji od majątku fundatora. Polskie przepisy dotyczące fundacji rodzinnej są natomiast nowe (i były już dwukrotnie nowelizowane).
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Ulga na dziecko jest jedną z ulg podatkowych stosowanych przy rozliczeniu z fiskusem. Przysługuje rodzicom, którzy spełniają określone warunki. Ulgę można nie tylko odliczyć od kwoty podatku, ale również otrzymać zwrot w razie jej niewykorzystania.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Dynamiczny rozwój branży gier wideo otworzył przed graczami nowe możliwości interakcji i rywalizacji. Wykorzystały to podmioty trzecie, zarabiając na key/skin gamblingu. Czym on jest i jakie działania podejmują polskie władze, by przeciwdziałać negatywnym skutkom tej działalności?
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas