Reklama

Czy warto przenieść fundację do Polski

Od lat polscy przedsiębiorcy, chcąc zapewnić niepodzielność majątku, zakładali fundacje rodzinne poza granicami Polski. Teraz wiele osób zastanawia się jednak, czy krajowe regulacje dotyczące fundacji rodzinnej nie są dla nich korzystniejsze.

Publikacja: 02.10.2023 02:00

Czy warto przenieść fundację do Polski

Foto: Adobe Stock

Zaletą fundacji zagranicznych jest to, że funkcjonują w swoich systemach prawnych od kilkudziesięciu lat. Lata praktyki pozwalają na działalność w ustabilizowanym otoczeniu prawnym i podatkowym o długiej tradycji. Fundacje rodzinne funkcjonują jako osoby prawne w wielu państwach europejskich. W Stanach Zjednoczonych i w Wlk. Brytanii bardziej popularne są trusty. Jednakże trust jest zwykle transparentnym podatkowo podmiotem. Niektóre trusty są odrębnymi osobami prawnymi, większość jednak nie ma osobowości prawnej i tworzy tzw. masę majątkową, która jest „przeźroczysta” podatkowo, a więc podatki powinny być rozliczane przez fundatora lub uprawnione do świadczeń osoby. Stąd w Europie częściej powoływane są fundacje rodzinne będące odrębnymi od fundatora i spółek zależnych osobami prawnymi. Państwa, które przewidują powoływanie fundacji rodzinnej, to na przykład: Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Malta, Monako. Zasadniczo w zagranicznych reżimach prawnych celem fundacji rodzinnej jest działalność inwestycyjna, a nie prowadzenie operacyjnej działalności gospodarczej. Stabilność danego systemu prawnego pozwala na zaplanowanie sukcesji. Zagraniczne fundacje prywatne, podobnie jak polska fundacja, funkcjonują jako podmioty bez właściciela, przez co nie wchodzą do spadku. Pozwala to na rozdzielenie majątku fundacji od majątku fundatora. Polskie przepisy dotyczące fundacji rodzinnej są natomiast nowe (i były już dwukrotnie nowelizowane).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Wakacyjna amortyzacja
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
E-commerce musi się przygotować do KSeF
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy warto prowadzić działalność w formie spółki komandytowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Motorówki, jachty i rowery wodne podlegają amortyzacji sezonowej
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Szacowanie oczekiwanych strat kredytowych wg MSSF 9 a ryzyko płynności
Reklama
Reklama
Reklama