Aktualizacja: 05.04.2025 01:18 Publikacja: 13.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 stycznia 2024 r. (0114-KDIP1-3.4012.655.2023.1.KF).
Podatnik (dalej wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem VAT, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w latach 2019–2021 wybudował budynek (usytuował go na działce będącej częścią swojego majątku prywatnego) – magazyn służący do przechowywania owoców i warzyw wraz z przylegającym do niego pomieszczeniem biurowym. Budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i podlega amortyzacji. Wnioskodawca odliczył VAT naliczony w pełnej wysokości z tytułu wybudowania budynku jak również poniesionych nakładów. Wartość początkowa budynku przekracza 15 000 zł. Budynek nie jest przystosowany do zamieszkania. Z uwagi na dynamiczny rozwój działalności gospodarczej wnioskodawca planuje dokonać przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niemniej jednak przed przekształceniem wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej środek trwały w postaci wybudowanej hali magazynowej wraz z pomieszczeniem biurowym i wprowadzić je do majątku prywatnego. Po wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej zostanie on udostępniony powstałej w wyniku przekształcenia spółce na podstawie umowy najmu. Umowa najmu będzie realizowana w ramach tzw. najmu prywatnego bądź wnioskodawca w tym celu założy inną działalność gospodarczą. Podatnik nie planuje wykorzystywania budynku do celów prywatnych. Najem wykonywany będzie przez wnioskodawcę będącego czynnym podatnikiem VAT.
Od 1 kwietnia br. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS muszą w korespondencji z organami publicznymi...
Sądy potwierdzają, że faktura wystawiona przed faktycznym wykonaniem usługi lub dostawą towaru, ale dokumentując...
Od 1 stycznia mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z...
Jeżeli za usługi agroturystki (bez wyżywienia), świadczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, r...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Transakcje finansowe między podmiotami powiązanymi niezmiennie budzą wątpliwości. Ich źródłem jest m.in. obowiąz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas