Aktualizacja: 22.11.2024 00:56 Publikacja: 13.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 stycznia 2024 r. (0114-KDIP1-3.4012.655.2023.1.KF).
Podatnik (dalej wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem VAT, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w latach 2019–2021 wybudował budynek (usytuował go na działce będącej częścią swojego majątku prywatnego) – magazyn służący do przechowywania owoców i warzyw wraz z przylegającym do niego pomieszczeniem biurowym. Budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i podlega amortyzacji. Wnioskodawca odliczył VAT naliczony w pełnej wysokości z tytułu wybudowania budynku jak również poniesionych nakładów. Wartość początkowa budynku przekracza 15 000 zł. Budynek nie jest przystosowany do zamieszkania. Z uwagi na dynamiczny rozwój działalności gospodarczej wnioskodawca planuje dokonać przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niemniej jednak przed przekształceniem wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej środek trwały w postaci wybudowanej hali magazynowej wraz z pomieszczeniem biurowym i wprowadzić je do majątku prywatnego. Po wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej zostanie on udostępniony powstałej w wyniku przekształcenia spółce na podstawie umowy najmu. Umowa najmu będzie realizowana w ramach tzw. najmu prywatnego bądź wnioskodawca w tym celu założy inną działalność gospodarczą. Podatnik nie planuje wykorzystywania budynku do celów prywatnych. Najem wykonywany będzie przez wnioskodawcę będącego czynnym podatnikiem VAT.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Euro Styl z Grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży ponad 160 mieszkań na wieloetapowym osiedlu w Rumi.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas