Jak zakwalifikować wydatki związane z projektem deweloperskim

Rozważając czy dane wydatki i opłaty stanowią koszty bezpośrednie, należy ocenić, czy możliwe jest osiągnięcie skonkretyzowanego przychodu bez ich poniesienia. Większość wydatków mających ścisły związek z procesami inwestycyjnymi może zostać uznana za koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.

Publikacja: 03.06.2024 04:30

Jak zakwalifikować wydatki związane z projektem deweloperskim

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 marca 2024 r. (III SA/Wa 2491/23).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka celowa powołana do realizacji projektu inwestycyjnego, obejmującego zabudowę mieszkalną wraz z częścią usługową oraz niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Ze względu na specyfikę branży deweloperskiej i profil funkcjonalny spółki jako spółki celowej uzyskuje ona wsparcie specjalistyczne od innych podmiotów m.in. od udziałowca mającego odpowiednie zasoby i koordynującego działalność spółki celowej. W związku z realizacją projektu inwestycyjnego spółka ponosi szereg kosztów związanych z projektem, m.in. wydatki na nabycie gruntu, opłatę za poręczenie związane z projektem, podatek od nieruchomości, wydatki na usługi marketingowe i reklamowe czy też wydatki na usługi wsparcia o charakterze administracyjnym.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku