Aktualizacja: 20.04.2025 03:09 Publikacja: 24.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż modułów fotowoltaicznych. Z jednej strony jest to spowodowane chęcią przyczynienia się do ochrony środowiska, a z drugiej zamiarem wykorzystania oferowanych programów dofinansowań, które pozwalają w znacznym stopniu obniżyć związane z tym wydatki.
Pomimo rzeszy chętnych do rozpoczęcia korzystania z odnawialnych źródeł energii, z naszego doświadczenia wynika, że tylko nieznaczna ich część zdaje sobie sprawę z konsekwencji podatkowych, jakie się z tym wiążą. Mowa tutaj w szczególności o osobach wykorzystujących moduły fotowoltaiczne zainstalowane np. na domach mieszkalnych lub w ich pobliżu, do swoich prywatnych celów. Z reguły nieduża skala całego przedsięwzięcia oraz przeważające wykorzystanie na prywatne potrzeby stwarza u wielu podatników mylne przeświadczenie, że ich działania nie mają nic wspólnego z działalnością opodatkowaną VAT. Jednak orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz oparte na nim stanowisko organów podatkowych wskazują, że w wielu przypadkach nawet osoby, które dotychczas nie były podatnikami VAT, powinny dokładniej przyjrzeć się swoim rozliczeniom z tytułu energii elektrycznej wytwarzanej z fotowoltaiki.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas