Aktualizacja: 16.02.2025 14:54 Publikacja: 24.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż modułów fotowoltaicznych. Z jednej strony jest to spowodowane chęcią przyczynienia się do ochrony środowiska, a z drugiej zamiarem wykorzystania oferowanych programów dofinansowań, które pozwalają w znacznym stopniu obniżyć związane z tym wydatki.
Pomimo rzeszy chętnych do rozpoczęcia korzystania z odnawialnych źródeł energii, z naszego doświadczenia wynika, że tylko nieznaczna ich część zdaje sobie sprawę z konsekwencji podatkowych, jakie się z tym wiążą. Mowa tutaj w szczególności o osobach wykorzystujących moduły fotowoltaiczne zainstalowane np. na domach mieszkalnych lub w ich pobliżu, do swoich prywatnych celów. Z reguły nieduża skala całego przedsięwzięcia oraz przeważające wykorzystanie na prywatne potrzeby stwarza u wielu podatników mylne przeświadczenie, że ich działania nie mają nic wspólnego z działalnością opodatkowaną VAT. Jednak orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz oparte na nim stanowisko organów podatkowych wskazują, że w wielu przypadkach nawet osoby, które dotychczas nie były podatnikami VAT, powinny dokładniej przyjrzeć się swoim rozliczeniom z tytułu energii elektrycznej wytwarzanej z fotowoltaiki.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Hamas uwolnił trzech kolejnych, porwanych 7 października 2023 r., Izraelczyków. To kolejni więźniowie, których zwolnienie wynegocjowano w ramach rozejmu między Izraelem a Hamasem. W zamian Izrael uwolnił 369 palestyńskich więźniów, spośród których - jak wynika z informacji podanych przez portal Sky News - czworo jest w stanie krytycznym.
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał podczas głównej sesji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do budowania „sił zbrojnych Europy”.
Policjantowi, który zostawił zatrzymanego pod opieką żołnierza WOT, przybranego do policyjnego patrolu, grozi dyscyplinarka. Żołnierz nie ma bowiem w patrolu takich samych uprawnień jak funkcjonariusz.
Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.
13. emerytura nie jest zwolniona z podatku dochodowego. Tym samym emerytom są z niej pobierane zaliczki. Niektórzy z nich mogą jednak otrzymać ich zwrot w następnym rocznym zeznaniu podatkowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas