Aktualizacja: 10.07.2025 08:14 Publikacja: 16.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Pewnie większość osób sprzedała chociaż raz w swoim życiu nieruchomość. Taka transakcja prawdopodobnie dotyczyła raczej mieszkania czy domu, rzadziej nieruchomości gruntowej. Sprzedaż jednej takiej działki zwykle nie wywołuje skutków w podatku od towarów i usług, ale już zbycie kilku może mieć swoje konsekwencje w VAT, z których zbywcy często nie zdają sobie sprawy.
Sprzedaż nieruchomości gruntowej podlega VAT, gdy okoliczności danej transakcji pozwalają na uznanie, że podatnik sprzedał działkę w ramach działalności gospodarczej, a więc gdy podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców, wykraczając tym samym poza typowy zarząd majątkiem prywatnym. Kryteria, jakimi należy kierować się przy określaniu, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, to np.: doprowadzenie do podziału gruntu rolnego na kilka działek, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, doprowadzenie mediów do działek czy podjęcie działań informacyjnych o ich sprzedaży. Działania te należy przy tym oceniać sumarycznie.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas