Reklama
Rozwiń

Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem wyrównawczym

Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących.

Publikacja: 14.10.2024 04:30

Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem wyrównawczym

Foto: Adobe Stock

System globalnego podatku minimalnego (GLoBE) składa się z trzech podatków. Jednym z nich jest podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Zasadą w GLoBE jest pierwszeństwo opodatkowania wyrównawczego na poziomie jednostek dominujących (zasada włączenia dochodu do opodatkowania – income inclusion rule). W niektórych przypadkach zastosowanie tej reguły nie będzie jednak możliwe. Wówczas w grę wejdzie zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków (under-taxed profit rule), na podstawie której obowiązek opodatkowania wyrównawczego przechodzi na podmioty znajdujące się w dolnej części struktury kapitałowej. Zasadę tę realizuje właśnie podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Przykładem struktury, do której może on mieć zastosowanie, jest grupa obejmująca spółkę dominującą z siedzibą w państwie, które nie wdrożyły GLoBE (np. w Chinach) i zależne od niej bezpośrednio spółki polskie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa