Aktualizacja: 27.01.2025 17:13 Publikacja: 27.01.2025 04:40
Foto: Adobe Stock
Takie rozstrzygnięcie zapadło w uchwale siedmioosobowego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 października 2024 r. (III FPS 2/24).
Sprawa dotyczyła ustalenia odpowiedniej stawki podatku od nieruchomości w kontekście wynajmu przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Zdaniem organów podatkowych podmioty, które wynajmowały lokale mieszkalne osobom fizycznym (bezpośrednio lub pośrednio), powinny płacić wyższą stawkę podatku od nieruchomości, tzn. stawkę przewidzianą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dla budynków mieszkalnych lub ich części przewidziana jest preferencyjna, niska stawka opodatkowania.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
Efektywną stawkę podatkową ustala się uwzględniając wszystkie polskie jednostki grupy kapitałowej, co jest wyzwaniem dla zespołów transakcyjnych, zwłaszcza w obszarach wyceny, due diligence, strukturyzacji i dokumentacji transakcyjnej.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
O sukcesie lub porażce profesji finansowo-księgowej zadecydują dwa kluczowe czynniki – jej zdolność do adaptacji i poziom odporności – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, AICPA & CIMA.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Praca w pełnym bodźców biurze utrudnia koncentrację i zmniejsza produktywność. Rozwiązaniem jest lepsze zarządzanie otoczeniem, które wspiera skupienie i efektywność.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Właściciele mieszkań do umów najmu wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Co to oznacza dla najemców sprawdza portal GetHome.pl
– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Archicom wprowadził do oferty kolejny budynek przy ulicy Widzewskiej w Łodzi. W czwartym etapie jest do wzięcia ponad 170 mieszkań. Będą gotowe w listopadzie.
Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi PZPN Zbigniewowi B. oraz 13 innym osobom, którym zarzucono łącznie popełnienie 23 czynów. Zarzuca się im m.in. wyrządzenie PZPN szkody majątkowej wielkich rozmiarów i pranie brudnych pieniędzy.
Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej poinformowało w poniedziałek o uruchomieniu aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Media w Holandii oraz niektórzy europejscy politycy zakwestionowali wykorzystanie funduszy publicznych na kampanie, które miały być zgodne interesami UE i tzw. polityką Zieloną Ładu. Do sprawy odniósł się Piotr Serafin, komisarz ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej i przyznał, że do takich praktyk nie powinno dochodzić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas