Aktualizacja: 04.07.2021 11:34 Publikacja: 04.07.2021 12:39
Foto: Adobe Stock
Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzająca tzw. pakiet e-commerce weszła w życie 1 lipca 2021 r.
Bez wątpienia zakończenie procesu legislacyjnego tak obszernej nowelizacji przepisów ustawy o VAT na chwilę przed datą wejścia w życie nowych przepisów ma niewiele wspólnego z zasadami prawidłowej legislacji. Próbował temu zaradzić Senat, proponując poprawki do ustawy, zgodnie z którymi weszłaby ona w życie 1 października. Ta propozycja została jednak odrzucona przez Sejm. Paradoksalnie, podatnicy powinni odetchnąć z ulgą, ponieważ odłożenie w czasie terminu obowiązywania nowych przepisów mogłoby ich postawić w trudnej sytuacji, w której musieliby dostosować się do wzajemnie sprzecznych obowiązków wynikających z przepisów prawa. Pakiet e-commerce wchodzi bowiem w życie 1 lipca br. we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Prawidłowe funkcjonowanie nowych zasad opodatkowania sprzedaży transgranicznej wymaga synchronizacji systemów prawnych obowiązujących w tych krajach. Jednocześnie przepisy wdrażające pakiet e-commerce w Unii Europejskiej w części wynikają z przepisów UE bezpośrednio obowiązujących w Polsce (i innych krajach Unii). O konieczności dostosowania do nowych wymogów większość podatników wiedziała od pewnego czasu, niektórzy, w szczególności prowadzący incydentalną sprzedaż transgraniczną, mogą nie znać szczegółów wprowadzonych zmian.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas