Aktualizacja: 17.01.2021 02:00 Publikacja: 17.01.2021 02:00
Hala namiotowa
Foto: AdobeStock
To, że hala namiotowa jest nietrwale związanym z gruntem tymczasowym obiektem budowlanym, nie stoi na przeszkodzie uznania jej za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Takie stanowisko zostało wyrażone przez NSA w wyroku z 30 czerwca 2020 r. (II FSK 839/20).
Kwestia opodatkowania tymczasowych obiektów budowlanych w postaci nietrwale związanych z gruntem hal namiotowych nie jest oczywista. Mogłoby się wydawać, że wszelkie wątpliwości w tym przedmiocie powinny zostać rozwiane ze względu na podjęcie uchwały siedmiu sędziów NSA z 3 lutego 2014 r. (II FPS 11/13). NSA w ww. uchwale wskazał, że tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w art. 3 pkt 5 prawa budowlanego (dalej: UPB), może być budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: UPOL), jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 UPB lub w innych przepisach tej ustawy oraz w załączniku do UPB. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że definicja budowli będącej przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości zawiera odesłanie do przepisów UPB. W związku z tym, budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości są tylko takie budowle, które zostały wymienione wprost w definicji budowli z art. 3 pkt 3 UPB (pogląd ten został potwierdzony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r., P 33/09).
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Właściciele mieszkań na wynajem muszą spuścić z tonu. Lokali nie brakuje, chętnych na przepłacanie nie ma. Ale też nie ma co liczyć na superniskie stawki.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Luksusowe mieszkania przy ulicy Zajączkowskiej na warszawskim Mokotowie wybuduje BPI Real Estate Poland. Lokale mają być gotowe pod koniec przyszłego roku.
- Pomorska Kolej Metropolitalna w swoim pierwszym etapie, na zachodzie aglomeracji gdańskiej, okazała się sukcesem. Teraz przystępujemy do prac nad jej kolejnym etapem, czyli południową częścią aglomeracji. To z jednej strony konieczność, jaką jest udrożnienie komunikacji w tej części regionu, z drugiej – wielka zachęta inwestycyjna dla naszych partnerów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Gmina Pruszcz Gdański to partner inwestycyjny dla Trójmiasta, ze stolicą województwa, Gdańskiem, na czele. Mamy poważne inwestycje logistyczne, przemysłowe i sądzę, że wkrótce ogłosimy znaczące przedsięwzięcia w sektor wysokich technologii, Nie zapominamy przy tym o mieszkańcach – proponujemy im jak najwyższy standard życia – mówi Weronika Chmielowiec, wójt gminy Pruszcz Gdański.
Bank Światowy już kilka lat temu przeprowadził dla nas analizy, jakiego rodzaju inwestycje mogą być priorytetem dla Pomorza. To nowoczesne technologie, półprzewodniki. Okazało się, że ten kierunek budzi zainteresowanie, co widać także dzisiaj, tutaj, w Cannes – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.
O atrakcyjności Pomorza dla inwestorów decyduje nie tylko kwestia ułatwień, świetnie wyszkolonych kadr czy dobrego położenia. Niezwykle istotna staje się kwestia energii, a Pomorze staje się zagłębiem energii bezemisyjnej. Z jednej strony w krótszej perspektywie staniemy się centrum inwestycji w morskie farmy wiatrowe, z drugiej, w dłuższej perspektywie, mamy energetykę jądrową. To będzie decydowało o zainteresowaniu inwestorów - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Zlokalizowany w sercu Warszawy biurowiec zdobył prestiżowy certyfikat na najwyższym możliwym poziomie – Platinum.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas