Aktualizacja: 17.01.2021 02:00 Publikacja: 17.01.2021 02:00
Hala namiotowa
Foto: AdobeStock
To, że hala namiotowa jest nietrwale związanym z gruntem tymczasowym obiektem budowlanym, nie stoi na przeszkodzie uznania jej za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Takie stanowisko zostało wyrażone przez NSA w wyroku z 30 czerwca 2020 r. (II FSK 839/20).
Kwestia opodatkowania tymczasowych obiektów budowlanych w postaci nietrwale związanych z gruntem hal namiotowych nie jest oczywista. Mogłoby się wydawać, że wszelkie wątpliwości w tym przedmiocie powinny zostać rozwiane ze względu na podjęcie uchwały siedmiu sędziów NSA z 3 lutego 2014 r. (II FPS 11/13). NSA w ww. uchwale wskazał, że tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w art. 3 pkt 5 prawa budowlanego (dalej: UPB), może być budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: UPOL), jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 UPB lub w innych przepisach tej ustawy oraz w załączniku do UPB. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że definicja budowli będącej przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości zawiera odesłanie do przepisów UPB. W związku z tym, budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości są tylko takie budowle, które zostały wymienione wprost w definicji budowli z art. 3 pkt 3 UPB (pogląd ten został potwierdzony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r., P 33/09).
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas