Aktualizacja: 09.08.2020 10:57 Publikacja: 09.08.2020 02:00
Foto: AdobeStock
W razie braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), o kwalifikacji gruntu decyduje decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Natomiast w sytuacji, gdy sprzedawany grunt objęty jest MPZP, o jego opodatkowaniu decyduje przeznaczenie w tym planie. Przeznaczenie gruntu pod zabudowę jest równoznaczne z jego opodatkowaniem, natomiast inne – ze zwolnieniem z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT).
Kwalifikacja sprzedaży gruntu na potrzeby VAT jest uzależniona od statusu gruntu przyznanego przez organ inny niż podatkowy, w akcie innym niż decyzja podatkowa lub ustawa podatkowa. Warto się więc zastanowić co będzie w sytuacji, gdy skutki sprzedaży gruntu zostały dokonane na podstawie MPZP uznanego następnie za nieważny.
Problemów związanych z dziedziczeniem firmy można uniknąć, a obowiązki wobec fiskusa zminimalizować. Pomóc mogą np. odpowiednie zapisy w umowach albo powołanie fundacji rodzinnej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Aby uniknąć problemów związanych z dziedziczeniem udziałów, akcji czy ogółu praw i obowiązków, warto zadbać o odpowiednie uregulowania w umowach spółek. Można się również zastanowić nad zarządem sukcesyjnym albo powołaniem fundacji rodzinnej.
Górne granice stawek podatku od środków transportowych na 2025 rok wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do tegorocznych. Ostateczną decyzję w sprawie wysokości stawek podatku na terenie danej gminy podejmuje jednak rada gminy w formie uchwały.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania VAT.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Trudno uznać, że pracownik, któremu firma pokryje wydatki związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych, uzyskuje z tego tytułu przychód. Zwrot nie jest uzyskaniem korzyści, tylko wyrównaniem ubytku w jego majątku.
• Jest już szansa na składkowe oszczędności, ale wniosek będzie trudny • Ta forma opodatkowania bije rekordy popularności • Co z e-fakturami? Znamy szczegóły • Zalew fałszywych faktur. Skarbówka celuje w oszustów • VAT na artykuły spożywcze dla powodzian • Rząd zdecydował co ze środkami trwałymi • Ważne terminy na ten tydzień
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Polityczno-kulturowe różnice determinują planowanie przestrzenne i ochronę klimatu w poszczególnych państwach. Zawsze jednak występują też podobieństwa.
Jest spora szansa, że nowe uprawnienia pozwolą gminom skuteczniej egzekwować przepisy prawa i chronić przestrzeń przed niepożądanymi zmianami.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Powszechne e-fakturowanie ma ruszyć w lutym 2026, ale będzie możliwość wystawiania faktur offline jeszcze przez kolejnych 11 miesięcy.
Od 1 stycznia 2026 r. w niektórych gminach będą obowiązywały jednocześnie dwa plany: ogólny oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak ma się jeden plan do drugiego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas