Biała lista podatników VAT: brak obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych SIMP

Rachunki techniczne nie są uwidaczniane w tzw. białej liście podatników VAT, jednak wpłacane na nie kwoty mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Aktualizacja: 12.01.2020 15:24 Publikacja: 12.01.2020 00:01

Biała lista podatników VAT: brak obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych SIMP

Foto: Adobe Stock

Wiele firm (podatnicy VAT czynni) przyjmujących płatności za pośrednictwem banku, korzysta z zapewnianej przez bank tzw. usługi SIMP (system identyfikacji masowych płatności; dalej: SIMP), która umożliwia im efektywne i szybkie księgowanie wpłat klientów. Usługa ta polega na tym, że firma generuje dla poszczególnych klientów tzw. wirtualne numery rachunków bankowych (dalej: rachunek wirtualny), na które dany klient wpłaca należności. Dokonanie przez klienta wpłaty powoduje, że na wyciągu bankowym firmy pojawia się przelew z rachunku bankowego klienta, bez wskazywania rachunku wirtualnego. O tym, że klient zapłacił na rachunek wirtualny, firma dowiaduje się na podstawie odrębnego zestawienia SIMP. Rachunek wirtualny nie umożliwia więc tym firmom przeprowadzania za jego pośrednictwem rozliczeń bankowych, w tym przelewów. Wiele firm korzysta z takiego mechanizmu wskazywania klientom wirtualnych rachunków do dokonywania przelewów, w wyniku czego ich wpłaty są dokonywane na rozliczeniowy rachunek bankowy tych firm. Pojawia się zatem pytanie czy firmy wykorzystujące w działalności tzw. rachunki wirtualne mają obowiązek zgłaszać je (dokonywać aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego) do urzędu skarbowego. A jeśli nie, to czy płatność na taki rachunek może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo