Aktualizacja: 12.01.2020 15:24 Publikacja: 12.01.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Wiele firm (podatnicy VAT czynni) przyjmujących płatności za pośrednictwem banku, korzysta z zapewnianej przez bank tzw. usługi SIMP (system identyfikacji masowych płatności; dalej: SIMP), która umożliwia im efektywne i szybkie księgowanie wpłat klientów. Usługa ta polega na tym, że firma generuje dla poszczególnych klientów tzw. wirtualne numery rachunków bankowych (dalej: rachunek wirtualny), na które dany klient wpłaca należności. Dokonanie przez klienta wpłaty powoduje, że na wyciągu bankowym firmy pojawia się przelew z rachunku bankowego klienta, bez wskazywania rachunku wirtualnego. O tym, że klient zapłacił na rachunek wirtualny, firma dowiaduje się na podstawie odrębnego zestawienia SIMP. Rachunek wirtualny nie umożliwia więc tym firmom przeprowadzania za jego pośrednictwem rozliczeń bankowych, w tym przelewów. Wiele firm korzysta z takiego mechanizmu wskazywania klientom wirtualnych rachunków do dokonywania przelewów, w wyniku czego ich wpłaty są dokonywane na rozliczeniowy rachunek bankowy tych firm. Pojawia się zatem pytanie czy firmy wykorzystujące w działalności tzw. rachunki wirtualne mają obowiązek zgłaszać je (dokonywać aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego) do urzędu skarbowego. A jeśli nie, to czy płatność na taki rachunek może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Zarządzanie flotą samochodową w firmie może generować wiele wyzwań podatkowych. Jak optymalnie rozliczać koszty związane z użytkowaniem samochodów w firmie? Jak odliczyć VAT? Co z akcyzą od aut nabywanych za granicą? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci podczas kolejnego bezpłatnego webinaru "Rzeczpospolitej".
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z września 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas