Kto i kiedy składa informację VAT-23

Podatnicy nabywający w innym kraju UE pojazdy lądowe i statki, mogą je rejestrować w Polsce albo odsprzedawać bez przerejestrowania. W zależności od wybranego sposobu działania, mają różne obowiązki związane z rozliczaniem VAT.

Aktualizacja: 24.11.2019 19:54 Publikacja: 24.11.2019 00:01

Kto i kiedy składa informację VAT-23

Foto: Adobe Stock

- Firma handluje samochodami. Kupuje środek transportu w UE do odsprzedaży, nie przerejestrowuje go i nie używa w kraju. Wykazuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Czy dodatkowo ma sporządzać VAT-23 i opłacać go? – pyta czytelnik.

Jak stanowi art. 103 ust. 4 w  w. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć nowych środków transportu lub innych środków transportu, które mają zostać przez nich zarejestrowane na terytorium kraju (względnie które nie podlegają rejestracji, a  mają być użytkowane na terytorium kraju), obowiązani są do obliczania i wpłacania podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Mają na to 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wewnątrzwspólnotowe nabycia środków transportu, których dotyczy ten przepis, wykazywane są na zasadach ogólnych w poz. 23 i 24 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Dodatkowo, kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowych nabyć środków transportu podlegająca wpłacie w terminie wynikającym z art. 103 ust. 4 w zw. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT wykazywana jest w poz. 38 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Składana jest również w takich przypadkach informacja VAT-23 (zob. art. 103 ust. 5 ustawy o VAT). A zatem informacja VAT-23 składana jest przez podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, jeżeli te środki transportu mają zostać (przez tych podatników) zarejestrowane na terytorium kraju (względnie które nie podlegają rejestracji, a mają być użytkowane na terytorium kraju).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama