Aktualizacja: 04.10.2019 12:26 Publikacja: 06.10.2019 09:00
Wiele rodzimych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. A mogłyby przecież korzystać z ulg podatkowych – twierdzą eksperci.
Foto: shutterstock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (III SA/Wa 2665/18).
Podatnik będący spółką akcyjną jest producentem leków, suplementów diety i produktów medycznych. W celu opracowania nowych oraz rozwoju obecnych produktów podatnik nabywa usługi badawczo-rozwojowe, opracowania eksperckie oraz prowadzi prace we własnym zakresie. Spółka wskazała, że działania te wymagają często dużej ilości czasu i w związku z tym możliwe jest, że koszty takich działań stają się kosztami uzyskania przychodów w dwóch odrębnych latach podatkowych. Podatnik zatrudnia pracowników, których zadaniem jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Poza realizacją głównej działalności, pracownicy ci mają inne obowiązki, korzystają z przysługujących im urlopów oraz zwolnień lekarskich. W dotychczas prowadzonej ewidencji dotyczącej działalności opisanej powyżej, podatnik na potrzeby rachunkowości finansowej oraz zarządczej i kontrolingu ujmuje całą wartość wynagrodzeń takich pracowników bez wyodrębniania czasu na inne obowiązki lub też urlopy i zwolnienia lekarskie.
W tym roku podatnik samodzielnie rozliczy dochody z inwestycji w fundusze kapitałowe w zeznaniu PIT-38. Termin m...
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji należy zakwalifikować do tego samego źródła przychodów, z którego osoba objęt...
Pracownik wykonujący pracę zdalną, mieszkający poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo...
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT nie musi udokumentować fakturą bądź rachunkiem odprzedaży nadwyżki energii e...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca może wprowadzić do firmy i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów prywatne rzeczy, które zamie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas