Aktualizacja: 06.06.2021 13:21 Publikacja: 06.06.2021 09:40
Foto: Adobe Stock
Przedsiębiorca od 2008 r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie krótkotrwałego zakwaterowanie. Do celów tej działalności nabył m.in. pensjonat (budynek wraz z gruntem). Składniki te przedsiębiorca uznał za środki trwałe, wprowadził do ewidencji działalności gospodarczej i amortyzował metodą liniową (z wyjątkiem gruntu). Obecnie przedsiębiorca planuje zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i chce rozpocząć działalność w zakresie budowy mieszkań na sprzedaż. Wykorzystywane do tej pory ww. środki trwałe wykreśli z ewidencji środków trwałych. Wykorzystywany do tej pory budynek pensjonatu zostanie przebudowany, a w wyniku tych działań powstanie 30 mieszkań, które zostaną sprzedane w ramach nowej działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Grunt oraz pozostałe wycofane z działalności składniki majątku zostaną natomiast przeznaczone bezpośrednio do sprzedaży (wraz z mieszkaniami). Jak prawidłowo zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (prowadzonej metodą kasową) zmianę przeznaczenia środków trwałych (budynku i gruntu) na towar handlowy przeznaczony do dalszej odsprzedaży? – pyta czytelnik.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas