Aktualizacja: 21.12.2017 05:00 Publikacja: 21.12.2017 05:00
Foto: Adobe Stock
Rz: Podatnicy chętnie występują o interpretacje. Jaki wariant jest lepszy: opisanie stanu przyszłego czy tego, który już zaistniał?
Michał Wojtas: Zdecydowanie lepszym wariantem jest opisanie we wniosku stanu przyszłego, czyli uzyskanie interpretacji przed wykonaniem czynności. Pozwala to zrealizować w pełni zasadę ochrony podatnika przed innymi organami podatkowymi, które odmiennie interpretowałyby jego sytuację opisaną we wniosku. Jednak zasada ta jest często trudna do realizacji w praktyce. O ile łatwo ją zrealizować w stosunku do czynności, co do których spodziewamy się rodzaju odpowiedzi (istnieje ugruntowana praktyka interpretacyjna) lub chcemy się zdać na zdanie fiskusa, o tyle trudno będzie ją zrealizować, jeśli temat jest sporny. Nawet jeśli wygramy spór sądowy w WSA o treść interpretacji, to fiskus ma prawo do zaskarżenia takiego wyroku. Ze względu na długie terminy oczekiwania na rozstrzygnięcie NSA, podatnik może więc pozostawać w niepewności w zakresie ustalenia ostatecznej treści interpretacji nawet trzy lata. To wyklucza w praktyce planowanie jakichkolwiek czynności biznesowych.
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas