Dodatkowe procedury nie mogą naruszać dyrektywy - wyrok WSA ws. warunków formalnych do odliczenia VAT

Państwa członkowskie mają prawo do ustanowienia sankcji za nieprzestrzeganie warunków formalnych wykonywania prawa do odliczenia VAT, ale powinno to nastąpić z poszanowaniem zasady proporcjonalności.

Publikacja: 04.06.2021 07:27

Dodatkowe procedury nie mogą naruszać dyrektywy - wyrok WSA ws. warunków formalnych do odliczenia VAT

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uwzględnił skargę spółki, która spierała się z fiskusem o prawo do korekty i odliczenie VAT.

Konkretnie chodziło o wątpliwości dotyczące importu usług, wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) oraz transakcji nabycia towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca. We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że w związku z błędnym wystawieniem faktury przez kontrahenta z zagranicy błędnie rozpoznała transakcję dostawy maszyny jako WNT zamiast jako dostawa z montażem na terytorium RP. Przyjęto, że uiszczona zaliczka na poczet dostawy maszyny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Błąd został skorygowany, ale pojawiała się wątpliwość, czy podatek naliczony nie powinien zostać uwzględniony (skorygowany) w tym samym miesiącu, w którym został prawidłowo ujęty podatek należny. Nawet jeśli nastąpiło to po upływie trzech miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Spółka uważała, że może na skutek złożonej korekty właściwej deklaracji VAT odliczyć podatek naliczony m.in. z tytułu transakcji importu usług i WNT w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykazany został podatek należny. I to nawet jeżeli taka korekta w zakresie podatku należnego zostanie złożona później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy?

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników