Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT). W przypadku powstania strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca nie może więc zaliczyć tej części poniesionej straty, która została pokryta sumą odpisów amortyzacyjnych.

Przykład

W wyniku silnej nawałnicy zniszczona została hala magazynowa, która jest środkiem trwałym w firmie Omega. Zniszczona hala była w 70 proc. zamortyzowana. Strat w środku trwałym (hali magazynowej) w części pokrytej odpisami amortyzacyjnymi (70 proc.) firma Omega nie może ująć w kosztach uzyskania przychodów. Jedynie pozostałe nieumorzone 30 proc. wartości początkowej tej hali może zostać (po spełnieniu ustawowych warunków) przez firmę Omega uznane za koszt uzyskania przychodów.

W przypadku strat w środkach trwałych będących samochodami organy podatkowe przyjmują, że przepisy art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT powinny być interpretowane łącznie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT. Jak zatem wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji 29 kwietnia 2008 r. (IBPB1/415-100/08/AP): „(...) wartość utraconego, a będącego środkiem trwałym, samochodu w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi, jeżeli utrata nastąpiła w wyniku m.in. kradzieży, może być zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

- samochód objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym autocasco (AC),

- strata została właściwie udokumentowana. (...)."

Przykład

Firmie Alfa został skradziony samochód dostawczy zamortyzowany w 30 proc. Samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC). Starta powstała w wyniku kradzieży pojazdu w części pokrytej odpisami amortyzacyjnymi nie będzie mogła zostać zaliczona przez firmę Alfa do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli wartość początkowa skradzionego samochodu przekroczyła równowartość w złotych 20 000 euro, to suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również te odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Uwaga! Aby podatnik mógł zaliczyć stratę do kosztów, nie powinien się przyczynić do jej powstania, choćby poprzez niedbalstwo.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna

art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1888 ze zm.)

art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)