Aktualizacja: 31.07.2017 02:00 Publikacja: 31.07.2017 02:00
Foto: Fotolia.com
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 lipca 2017 r. (I SA/Rz 272/17).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na podstawie uzyskanego zezwolenia. Działalność strefowa jest prowadzona na nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjno – magazynowo - biurowym (zlokalizowanym na terenie SSE), której spółka jest obecnie właścicielem. Na nieruchomości, która początkowo stanowiła własność spółki X i była udostępniana wnioskodawcy w drodze leasingu, jest realizowana wyłącznie działalność strefowa. Spółka zaksięgowała amortyzację leasingowanego środka trwałego jako koszt uzyskania przychodu. Wnioskodawca nie dysponował środkami umożliwiającymi uregulowanie wszystkich zobowiązań związanych z umową leasingu, w związku z tym zdecydował się na zaciągnięcie pożyczki, w której zastrzeżono obowiązek zapłaty odsetek. W związku z tym, spółka zwróciła się z pytaniem do organu podatkowego, czy w sytuacji umorzenia przez pożyczkodawcę odsetek od udzielonej pożyczki, przychód jaki spółka osiągnie w związku z takim umorzeniem będzie podlegał zwolnieniu z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy CIT. W ocenie spółki, odpowiedź powinna być twierdząca, gdyż przychód uzyskany w związku z umorzeniem odsetek miał miejsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Większość dużych firm jeszcze nie jest gotowa na elektroniczną rewolucję w informowaniu o CIT.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych rozkład ciężaru dowodów będzie zależał od rodzaju decyzji. Jeżeli ZUS zmienia sytuację prawną ubezpieczonego, to powinien wykazać uzasadniające ją przesłanki faktyczne np. dotyczące fikcyjnej umowy o pracę.
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę.
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Z prawdziwą satysfakcją oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. W tym wydaniu Państwa szczególnej uwadze chciałbym polecić ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może zmienić sposób myślenia o odszkodowaniach w zamówieniach publicznych.
Podatnik nie naucza uczniów prywatnie, gdy czynność ta jest wykonywana przez zatrudnionych przez niego nauczycieli. W konsekwencji nie ma prawa do zwolnienia
Rada może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym tylko wtedy, gdy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.
Fakt, że w umowie przedsięwzięcie określono jako przebudowę drogi, a nie rozbudowę, nie oznacza, że nie poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściu dla pieszych - uznał WSA ws. cofnięcia dofinansowania.
Jak wynika z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, frekwencja nie ma znaczenia dla ważności wyboru sołtysa i rady sołeckiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas