Reklama
Rozwiń

Różnice kursowe i cło wpływają na wartość środka trwałego w budowie

Koszt wytworzenia składnika majątku obejmuje ogół wydatków poniesionych za czas jego przystosowania do użytkowania, w tym także niepodlegający odliczeniu VAT, akcyzę oraz koszt obsługi kredytu zaciągniętego na sfinansowanie.

Publikacja: 28.06.2017 06:20

Foto: Rzeczpospolita

- Zarząd spółki podjął decyzję o budowie nowoczesnej sieci internetowej. W tym celu musiał podpisać umowę z zagranicznym wykonawcą, zaciągnąć kredyt oraz opłacić cło związane z zakupem urządzeń. Czy koszty związane z zaciągnięciem kredytu, opłatą cła oraz różnice kursowe powstałe przy rozliczeniach z zagranicznym dostawcą można zaliczyć do wartości początkowej środków trwałych w budowie? – pyta czytelniczka.

Za wartość początkową środków trwałych uznaje się wartość jaką posiada środek trwały (bądź wartość niematerialna i prawna) w momencie oddania go do użytkowania. Środki trwałe (wartości niematerialne i prawne) mogą zostać pozyskane przez jednostkę przede wszystkim w drodze zakupu (nabycia) gotowego środka trwałego lub w drodze budowy we własnym zakresie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki