VAT gdy produkcja w Polsce, a montaż w Niemczech

Gdy polski przedsiębiorca wytwarza w kraju towary, a następnie przemieszcza je na terytorium innego państwa UE, gdzie są składane i montowane, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą.

Publikacja: 06.04.2017 02:00

VAT gdy produkcja w Polsce, a montaż w Niemczech

Foto: 123RF

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i w Niemczech. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Działalność tej osoby polega na produkcji i sprzedaży bram i ogrodzeń dla klientów niemieckich (najczęściej osób prywatnych). Działalność wykonywana jest w ten sposób, że podatnik kupuje w Polsce materiały i wykonuje z nich w swoim polskim zakładzie bramy i ogrodzenia według zamówienia. Następnie te bramy i ogrodzenia są przewożone do położonej w Polsce cynkowni lub malarni, a następnie – jako towary gotowe do montażu – są przewożone do Niemiec. W Niemczech towary te są montowane przez tego samego przedsiębiorcę jako firmę niemiecką. Jak należy taką działalność rozliczać dla celów VAT? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku