Czy towary sprzedane uwzględnia się w spisie z natury?

Jeśli przedsiębiorca sprzedał wyrób i przekazał go nabywcy, to nie wpisuje go w remanencie sporządzonym na 31 grudnia. Nawet, gdy zastosowano klauzulę zastrzeżenia prawa własności do czasu zapłaty.

Publikacja: 15.12.2016 04:30

Czy towary sprzedane uwzględnia się w spisie z natury?

Foto: Fotolia

- Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Ewidencjonuje przychody i koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Towary handlowe importuje z Chin. Tran- sport towarów nabytych w Chinach odbywa się drogą morską. Towary te są poddawane odprawie celnej w Polsce. Sprzedaż towarów odbiorcom następuje z magazynu spółki na terenie kraju, po ich skompletowaniu, zgodnie z zamówieniem. Data wystawienia faktury zakupu towaru poprzedza datę jego fizycznej dostawy mniej więcej o dwa miesiące. Zgodnie z kontraktem, chiński dostawca zachowuje tytuł własności do towarów do czasu zapłaty za nie przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty za towary w terminie 30 dni od daty dostarczenia ich do ustalonego portu w Polsce. Kontrakt nie zawiera zakazu obrotu towarami przed uiszczeniem za nie należności. Przedsiębiorca również ma zamiar sprzedawać nabyte w Chinach towary z zastrzeżeniem prawa własności.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT