PIT od paczek świątecznych dla pracowników kontrachentów

Nie ma jednoznacznego stanowiska fiskusa, czy przekazując paczkę ze słodyczami i kalendarzem z logo pracownikom swoich kontrahentów, spółka powinna wystawić im PIT-8C.

Publikacja: 14.12.2016 05:20

PIT od paczek świątecznych dla pracowników kontrachentów

Foto: www.sxc.hu

- W związku ze zbliżającym się końcem roku i czasem podsumowań współpracy z kontrahentami zarząd spółki podjął decyzję o przekazaniu wybranym pracownikom kontrahentów, z którymi ma najbliższy kontakt biznesowy, koszy prezentowych o wartości do 100 zł brutto. W tych koszach znalazły się słodycze, kawa, herbata, a także kalendarze z logo firmy spółki. Upominki te są wręczane pracownikom kontrahentów nieodpłatnie podczas spotkań podsumowujących współpracę w danym roku. Ich przekazanie ma na celu budowę dobrych relacji i poprawę już istniejących relacji z odbiorcami usług, a tym samym zabezpieczenie źródła przychodów. Z obdarowanymi nie łączy spółki żaden stosunek cywilnoprawny ani umowy, z których by wynikało, że obdarowany ma otrzymać jakiś upominek. Spółka przekazała je całkowicie dobrowolnie. Czy osoby otrzymujące kosze prezentowe nieodpłatnie, tj. pracownicy kontrahentów, korzystają ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, skoro wartość upominków nie przekracza jednorazowo kwoty 200 zł? Czy spółka jest zobowiązana do wystawienia tym osobom informacji PIT-8C? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku