Reklama
Rozwiń

#RZECZoPRAWIE - Michał Roszkowski: czy nowe regulacje dotyczące interpretacji i objaśnień polepszą sytuację podatników

Pomysł wydawania interpretacji ogólnych jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach. Istotne jest, czy minister będzie zobowiązany wydać taką interpretację już po pierwszym niekorzystnym dla fiskusa wyroku - uważa Michał Roszkowski, radca prawny i doradca podatkowy.

Aktualizacja: 05.12.2016 15:27 Publikacja: 05.12.2016 14:10

Michał Roszkowski

Michał Roszkowski

Foto: rp.pl

Pojawiła się szansa na ujednolicenie interpretacji podatkowych. Jak wynika z zapowiedzi wicepremiera Morawieckiego, minister finansów będzie musiał wydać ogólną interpretację prawa podatkowego, jeśli fiskus przegra z podatnikiem sprawę w sądzie. Jak pan sobie wyobraża to w praktyce? - na to pytanie Anny Wojdy odpowiadał Michał Roszkowski, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Accreo.

- Dotychczas fiskus, pomimo wielu porażek przed sądami administracyjnymi, nie respektował wyroków i nie ujednolicał orzecznictwa interpretacyjnego w takim kierunku, jaki wyznaczały sądy. Wicepremier proponuje, że jeśli fiskus przegra, minister finansów zmieni linię interpretacyjną organów podatkowych, wydając interpretacje ogólną. I to jest pozytywny aspekt. Ale diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Bo można zadać pytanie, czy już pierwszy negatywny wyrok w sporze podatkowym zobowiązywać będzie ministra do wydania interpretacji ogólnej. Na to pytanie proponowane regulacje nie odpowiadają. A to znaczy, że rozstrzygać będzie praktyka. Mam obawy, że okaże się ona niekorzystna dla podatnika. Świadczy o tym praktyka postępowania organów podatkowych z obowiązującą już zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - powiedział Michał Roszkowski.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem