Aktualizacja: 05.12.2016 15:27 Publikacja: 05.12.2016 14:10
Michał Roszkowski
Foto: rp.pl
Pojawiła się szansa na ujednolicenie interpretacji podatkowych. Jak wynika z zapowiedzi wicepremiera Morawieckiego, minister finansów będzie musiał wydać ogólną interpretację prawa podatkowego, jeśli fiskus przegra z podatnikiem sprawę w sądzie. Jak pan sobie wyobraża to w praktyce? - na to pytanie Anny Wojdy odpowiadał Michał Roszkowski, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Accreo.
- Dotychczas fiskus, pomimo wielu porażek przed sądami administracyjnymi, nie respektował wyroków i nie ujednolicał orzecznictwa interpretacyjnego w takim kierunku, jaki wyznaczały sądy. Wicepremier proponuje, że jeśli fiskus przegra, minister finansów zmieni linię interpretacyjną organów podatkowych, wydając interpretacje ogólną. I to jest pozytywny aspekt. Ale diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Bo można zadać pytanie, czy już pierwszy negatywny wyrok w sporze podatkowym zobowiązywać będzie ministra do wydania interpretacji ogólnej. Na to pytanie proponowane regulacje nie odpowiadają. A to znaczy, że rozstrzygać będzie praktyka. Mam obawy, że okaże się ona niekorzystna dla podatnika. Świadczy o tym praktyka postępowania organów podatkowych z obowiązującą już zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - powiedział Michał Roszkowski.
Trzy i pół roku obowiązywania przepisów o porozumieniach inwestycyjnych nie przyniosło w praktyce ani jednego ta...
Rząd przyjął pakiet przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur. Są w nim kolejne zmiany, a firmy mają coraz mniej cz...
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas