Aktualizacja: 01.12.2016 08:46 Publikacja: 01.12.2016 08:46
Foto: 123RF
Nowela, według słów przedstawicieli rządu, ma zmniejszyć lukę podatkową o 2 punkty procentowe, czyli o 3,4 mld zł. Zakłada także utrzymanie do końca 2018 r. stawek podatku VAT: 8 i 23 proc.
Zasadnicza część przewidzianych regulacji to rozwiązania, które mają przyczynić się do ograniczenia nadużyć w VAT oraz spowodować uszczelnienie systemu jego poboru, a w efekcie doprowadzić do zwiększenia wpływów z VAT.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Globalny podatek wyrównawczy to krok w kierunku sprawiedliwego systemu podatkowego, ale koniecznie trzeba go uzupełnić o gwarancje dla firm inwestujących w polskich strefach ekonomicznych. To zgodna opinia posłów z różnych ugrupowań.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Małe firmy z zagranicy nie zapłacą VAT w Polsce, a polskie – za granicą. Tak wynika z projektu ustawy, który wdraża unijną dyrektywę 2020/285.
Limit obrotów, który obliguje do rozliczania VAT ma wzrosnąć z 200 do 240 tys. zł - ogłosił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański.
Duże sieci biorą na siebie od 1 kwietnia VAT na żywność. I czekają na ruch Biedronki, która nie ogłosiła swoich planów.
Będziemy mieć tańszy manicure, ale droższe kartofle. Trwają bowiem zmiany systemu podatkowego.
VAT w sektorze beauty spadnie z 23 do 8 proc. Ministerstwo Finansów zapewnia, że to zgodne z unijnymi przepisami.
Faktury konsumenckie nie powinny trafiać do systemu skarbówki (KSeF), a trudno ustalić, czy klient kupuje jako firma czy konsument.
Minimum 6 miesięcy ma wynosić vacatio legis dla zmian w przepisach podatkowym - przewiduje umowa koalicyjna partii, które utworzą przyszły rząd. PiS znacznie skrócił czas wejścia nowych przepisów w życie od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, średnio z 50 do 15 dni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas