Akcyza: Dobra wiara nie uchroni przed roszczeniami urzędu skarbowego

Tylko posiadanie dowodów na zapłatę przez dostawcę akcyzy od kupowanego oleju napędowego daje podstawę do stwierdzenia, że wygasło zobowiązanie podatkowe nabywcy z tytułu tej daniny.

Publikacja: 21.11.2016 01:00

Akcyza: Dobra wiara nie uchroni przed roszczeniami urzędu skarbowego

Foto: www.sxc.hu

- Nasza firma rozszerzyła niedawno zakres działalności o świadczenie usług transportowych. W związku z zakupem oleju napędowego mamy wątpliwości, czy jako nabywcy powinniśmy posiadać informacje, które zwolnią nas z obowiązku ewentualnej zapłaty podatku akcyzowego od nabywanego oleju? Jakie to mogą być dowody? – pyta czytelnik.

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem akcyzowym są uregulowane w przepisach ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: u.p.a.). W art. 13 ust. 1 pkt 1 u.p.a. ustawodawca wskazał, że podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą. Chodzi tu również o podmiot nabywający lub posiadający wyroby akcyzowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku