Jednolity Plik Kontrolny wciąż budzi wątpliwości

Duże firmy zostały objęte obowiązkiem raportowym od 1 lipca br. Te mniejsze mają jeszcze trochę czasu, ale warto, aby już teraz zaczęły prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych procedur.

Aktualizacja: 31.10.2016 10:33 Publikacja: 31.10.2016 07:31

Jednolity Plik Kontrolny wciąż budzi wątpliwości

Foto: www.sxc.hu

Od 1 lipca 2016 r. na podatników, na początek na dużych przedsiębiorców w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, zostały nałożone nowe obowiązki. Małe i średnie firmy zostaną nim objęte w późniejszych terminach. Obowiązki te wiążą się z przekazywaniem organom podatkowym w ustalonym formacie (JPK) elektronicznych informacji dotyczących m.in. ksiąg rachunkowych, ewidencji VAT, faktur, danych z magazynu, wyciągów bankowych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ewidencje VAT podatnika VAT czynnego muszą być przekazywane do urzędu bez wezwania organu podatkowe za okresy miesięczne, a pozostałe dane na żądanie organu podatkowego zgłoszone podczas czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, celem JPK ma być umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenie kosztów. Zdaniem Ministerstwa Finansów, w niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy