Jednolity Plik Kontrolny wciąż budzi wątpliwości

Duże firmy zostały objęte obowiązkiem raportowym od 1 lipca br. Te mniejsze mają jeszcze trochę czasu, ale warto, aby już teraz zaczęły prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych procedur.

Aktualizacja: 31.10.2016 10:33 Publikacja: 31.10.2016 07:31

Jednolity Plik Kontrolny wciąż budzi wątpliwości

Foto: www.sxc.hu

Od 1 lipca 2016 r. na podatników, na początek na dużych przedsiębiorców w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, zostały nałożone nowe obowiązki. Małe i średnie firmy zostaną nim objęte w późniejszych terminach. Obowiązki te wiążą się z przekazywaniem organom podatkowym w ustalonym formacie (JPK) elektronicznych informacji dotyczących m.in. ksiąg rachunkowych, ewidencji VAT, faktur, danych z magazynu, wyciągów bankowych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ewidencje VAT podatnika VAT czynnego muszą być przekazywane do urzędu bez wezwania organu podatkowe za okresy miesięczne, a pozostałe dane na żądanie organu podatkowego zgłoszone podczas czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, celem JPK ma być umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenie kosztów. Zdaniem Ministerstwa Finansów, w niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku