Reklama
Rozwiń

Split payment: wątpliwe korekty i potrącenia w systemie podzielonej płatności

System podzielonej płatności jeszcze nie wszedł w życie, a już rodzi wiele znaków zapytania, np. co do wielostronnych potrąceń w rozliczeniach za towary wrażliwe.

Publikacja: 03.10.2019 08:00

Split payment: wątpliwe korekty i potrącenia w systemie podzielonej płatności

Foto: AdobeStock

System obowiązkowej metody podzielonej płatności (MPP) obejmie od 1 listopada grupę około 150 rodzajów towarów. To głównie towary objęte dotychczas systemem tzw. odwróconego obciążenia (jak np. metale czy elektronika użytkowa), ale też np. części samochodowe. System ten ma zapobiegać wyłudzeniom VAT, i to skuteczniej niż dotychczas stosowana metoda odwróconego obciążenia.

Choć przepisy ustawy o VAT dość szczegółowo opisują stosowanie tej metody, to jednak różnorodność sytuacji występujących w biznesie sprawia, że są wątpliwości dotyczące stosowania MPP. Jedna z nich dotyczy tzw. nettingu wielostronnego, czyli potrąceń w rozliczeniach w ramach grupy firm, często powiązanych kapitałowo.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0