Reklama
Rozwiń

Kiedy od zatrzymanego zadatku trzeba zapłacić PIT

Zadatek uiszczony na poczet przyszłych należności ma zagwarantować zrealizowanie umowy. Najczęściej nie wywołuje skutków w PIT w chwili jego otrzymania. Jeżeli został zatrzymany w ramach działalności gospodarczej, to staje się przychodem i podlega PIT wraz z innymi dochodami z tego źródła.

Publikacja: 10.03.2016 04:50

Kiedy od zatrzymanego zadatku trzeba zapłacić PIT

Foto: 123RF

Bardzo często przedsiębiorcy starają się zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niepowodzenia w realizacji kontraktów. W tym celu dodają do zawieranych z kontrahentami umów postanowienia np. o konieczności zapłaty kary umownej lub przekazania zadatku. Zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga ma możliwość odstąpienia od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego drugiej stronie, a gdy ta strona sama wpłaciła zadatek, ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej. Jakie są zatem podatkowe następstwa sytuacji, w której umowa nie doszła do skutku z przyczyn leżących po stronie kontrahenta, a przedsiębiorca odstąpił od umowy i zatrzymał zadatek?

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0