Jak rozliczyć sprzedaż towarów uzyskanych z chowu zwierząt

Jeżeli rolnik sprzeda teraz skóry norek, których hodowla stanowiła dział specjalny produkcji rolnej, z którego dochód został ustalony w 2015 r. na podstawie norm szacunkowych, to nie zapłaci podatku od otrzymanej kwoty.

Publikacja: 10.03.2016 01:00

Jak rozliczyć sprzedaż towarów uzyskanych z chowu zwierząt

Foto: Fotolia.com

- Rolnik prowadzi działalność rolniczą i osiąga przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Zajmuje się hodowlą i chowem zwierząt futerkowych (norek). Z działów specjalnych produkcji rolnej płaci podatek dochodowy od osób fizycznych według norm szacunkowych. W roku 2015 rolnik rozliczał podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, zgodnie z decyzją naczelnika urzędu skarbowego. W 2015 r. rolnik zakończył prowadzenie indywidualnej działalności rolniczej w zakresie hodowli oraz chowu norek, a zwierzęta, które były podstawą wyliczenia podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej za ten rok, podlegającego zapłacie przez rolnika, zostały oskórowane, natomiast skóry tych zwierząt futerkowych stały się towarem handlowym i w takim stanie pozostają do chwili obecnej w gospodarstwie rolnym rolnika. W roku 2016 rolnik chce sprzedać skóry norek. Od 2016 r. prowadzi on księgi rachunkowe. Czy dochód uzyskany przez rolnika w 2016 r. ze zbycia tych skór będzie opodatkowany zgodnie z art. 14 ustawy o PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT