Reklama
Rozwiń

Jaki termin złożenia zawiadomienia o płaceniu zaliczek na CIT

Termin złożenia zawiadomienia o wyborze płacenia zaliczek na CIT raz na kwartał mija 22 lutego. Mali podatnicy mają prawo do tej metody w każdym roku, w którym spełniają warunki posiadania tego szczególnego statusu.

Publikacja: 17.02.2016 01:00

Jaki termin złożenia zawiadomienia o płaceniu zaliczek na CIT

Foto: 123RF

Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Niektórzy z moich klientów (podatników CIT) zgłaszają, że chcieliby opłacać kwartalne zaliczki na CIT. Nie mam wątpliwości, że mogę polecić tę metodę małym podatnikom. Firmom rozpoczynającym działalność również, ale czy zawsze? – pyta czytelnik.

Co do zasady podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Zaliczki miesięczne podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego, chyba że przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i zapłaci podatek na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, tj. do końca trzeciego miesiąca roku następnego (zob. art. 25 ust. 1 i ust. 1a ustawy o CIT). Tak wygląda podstawowa zasada opłacania zaliczek na CIT.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?