Aktualizacja: 31.12.2015 05:00 Publikacja: 31.12.2015 05:00
Foto: www.sxc.hu
W maju 2015 r. nabyliśmy wewnątrzwspólnotowo towary od niemieckiego kontrahenta. Wartość wskazana na wystawionej przez niego fakturze była inna od ustalonej wcześniej, lecz nie kwestionowaliśmy tego. W grudniu 2015 r. otrzymaliśmy od tego kontrahenta drugą fakturę na tę samą dostawę (tym razem na prawidłową wartość) oraz fakturę korygującą wystawioną do pierwszej faktury. Jak to rozliczyć dla celów VAT? – pyta czytelnik.
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że – wbrew przekonaniu wielu podatników – faktury oraz faktury korygujące wystawiane przez unijnych dostawców nie wpływają bezpośrednio na rozliczanie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów przez polskich podatników (z wyjątkiem tego, że moment wystawienia faktury przez unijnego podatnika może wyznaczać datę powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów – zob. art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Faktury takie są tylko jednym z dokumentów (chociaż z reguły dokumentem najważniejszym; jest tak zwłaszcza od 1 stycznia 2014 r., od kiedy nie wystawia się faktur wewnętrznych), na podstawie których nabywcy rozliczają wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca Rafał Brzoska, któremu premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rekomendacji do deregulacji, ogłosił w środę propozycję, która jak sam stwierdził jest „absolutną rewolucją".
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Opłata wnoszona tytułem składki członkowskiej zasadniczo nie ma charakteru wynagrodzenia na rzecz koordynatora, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Jej wpłata powinna być dokumentowana notą księgową, a nie fakturą.
Wśród enumeratywnie wymienionych przypadków, w których podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony, nie został wymieniony brak NIP nabywcy na fakturze VAT, w sytuacji gdy odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze.
Terminy, w których należy wystawiać faktury, są określone przepisami prawa. Pod pewnymi warunkami istnieje możliwość wystawienia faktury przed sprzedażą. Trzeba jednak w tym zakresie wyróżnić różne sytuacje, które mogą mieć odmienne skutki.
Na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzedawca zobligowany jest zamieścić informację o podmiocie kupującym określonym jako „nabywca”. Oprócz tego faktura może zawierać również dodatkowe informacje, np. wskazanie płatnika.
Dostawa towarów oraz świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Faktura powinna odzwierciedlać faktyczny przebieg zdarzeń gospodarczych. Jej treść powinna więc wskazywać nabywcę jako podmiot, który realnie nabył świadczoną przez podatnika usługę lub zakupił towar.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas