Reklama
Rozwiń

VAT: korekta transakcji wewnątrzwspólnotowych

Samo wystawienie faktury przez unijnego kontrahenta nie powoduje obowiązku rozliczenia nabycia towarów przez krajowego podatnika.

Publikacja: 31.12.2015 05:00

VAT: korekta transakcji wewnątrzwspólnotowych

Foto: www.sxc.hu

W maju 2015 r. nabyliśmy wewnątrzwspólnotowo towary od niemieckiego kontrahenta. Wartość wskazana na wystawionej przez niego fakturze była inna od ustalonej wcześniej, lecz nie kwestionowaliśmy tego. W grudniu 2015 r. otrzymaliśmy od tego kontrahenta drugą fakturę na tę samą dostawę (tym razem na prawidłową wartość) oraz fakturę korygującą wystawioną do pierwszej faktury. Jak to rozliczyć dla celów VAT? – pyta czytelnik.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że – wbrew przekonaniu wielu podatników – faktury oraz faktury korygujące wystawiane przez unijnych dostawców nie wpływają bezpośrednio na rozliczanie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów przez polskich podatników (z wyjątkiem tego, że moment wystawienia faktury przez unijnego podatnika może wyznaczać datę powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów – zob. art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Faktury takie są tylko jednym z dokumentów (chociaż z reguły dokumentem najważniejszym; jest tak zwłaszcza od 1 stycznia 2014 r., od kiedy nie wystawia się faktur wewnętrznych), na podstawie których nabywcy rozliczają wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?