VAT od udostępniania pracownikom samochodów na dojazdy do pracy

Udostępniając swoim pracownikom samochody na dojazdy z domu do siedziby pracodawcy i odwrotnie, przedsiębiorca realizuje nieodpłatne świadczenie na ich rzecz.

Publikacja: 19.10.2015 07:10

VAT od udostępniania pracownikom samochodów na dojazdy do pracy

Foto: ROL

W wyroku z 12 czerwca 2015 r. (I FSK 1764/13) NSA rozpatrywał skargę kasacyjną wniesioną przez podatnika od wyroku z 28 maja 2013 r. WSA w Łodzi (I SA/Łd 224/13). Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zatrudnia pracowników na stanowisku przedstawiciela handlowego. Handlowcy pracujący dla spółki są odpowiedzialni za tworzenie sieci klienckiej pracodawcy na terenie całego kraju, a niekiedy za granicą, poprzez kontakt na odległość, jak również podczas wizyt w siedzibach potencjalnych klientów. W celu realizacji tych zadań przedstawiciele handlowi otrzymują do dyspozycji samochody służbowe (będące własnością spółki lub przedmiotem leasingu). W umowie dotyczącej udostępnienia samochodu pracodawca zezwala na jego parkowanie w miejscu zamieszkania pracownika. Spółka nie ma bowiem wystarczających warunków do garażowania wszystkich swoich samochodów. Co istotne, spółka nie pobiera od swoich handlowców żadnych opłat z tego tytułu.

Pozostało 83% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Darowizny dla powodzian bez estońskiego CIT
Podatki
Walka o zamrożony VAT przeniesie się do Trybunału Sprawiedliwości UE
Podatki
Strata z czasów pandemii COVID-19 uchroni przed daniną solidarnościową
Podatki
Zatrudniasz żołnierzy WOT? Będzie ulga w podatkach
Podatki
Firma zatrudniająca żołnierza WOT skorzysta z podatkowej ulgi