VAT od udostępniania pracownikom samochodów na dojazdy do pracy

Udostępniając swoim pracownikom samochody na dojazdy z domu do siedziby pracodawcy i odwrotnie, przedsiębiorca realizuje nieodpłatne świadczenie na ich rzecz.

Publikacja: 19.10.2015 07:10

VAT od udostępniania pracownikom samochodów na dojazdy do pracy

Foto: ROL

W wyroku z 12 czerwca 2015 r. (I FSK 1764/13) NSA rozpatrywał skargę kasacyjną wniesioną przez podatnika od wyroku z 28 maja 2013 r. WSA w Łodzi (I SA/Łd 224/13). Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zatrudnia pracowników na stanowisku przedstawiciela handlowego. Handlowcy pracujący dla spółki są odpowiedzialni za tworzenie sieci klienckiej pracodawcy na terenie całego kraju, a niekiedy za granicą, poprzez kontakt na odległość, jak również podczas wizyt w siedzibach potencjalnych klientów. W celu realizacji tych zadań przedstawiciele handlowi otrzymują do dyspozycji samochody służbowe (będące własnością spółki lub przedmiotem leasingu). W umowie dotyczącej udostępnienia samochodu pracodawca zezwala na jego parkowanie w miejscu zamieszkania pracownika. Spółka nie ma bowiem wystarczających warunków do garażowania wszystkich swoich samochodów. Co istotne, spółka nie pobiera od swoich handlowców żadnych opłat z tego tytułu.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama