Aktualizacja: 12.10.2015 06:50 Publikacja: 12.10.2015 06:50
Foto: 123RF
Dynamiczne zmiany na rynku powodują konieczność podejmowania decyzji, które są wypadkową racjonalnego działania i chęci osiągnięcia zysku. Dzieje się tak np. w razie przedwczesnego rozwiązania umowy czy zawarcia ugody z kontrahentem. Takie wcześniejsze rozwiązanie umowy niesie ze sobą skutek w postaci wzajemnych rozliczeń pomiędzy stronami, np. konieczność świadczenia podatnika na rzecz drugiej strony w formie opłat za przedwczesne rozwiązanie umowy, innymi słowy: kar umownych.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Ostatnie miesiące roku to czas, kiedy urzędnicy skarbowi sprawdzają przedsiębiorców. Chcą przede wszystkim sprawdzać wszelkie zobowiązania podatkowe, które mogą ulec przedawnieniu Ale nie tylko. O czym należy pamiętać w trakcie kontroli rozliczeń podatkowych, jakich informacji udzielać, czy stawić się na przesłuchanie? Zapraszamy do obejrzenia drugiej części webinaru o kontrolach podatkowych.
Zmiana roku podatkowego spowoduje przesunięcie obowiązków związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeśli dokonamy tej zmiany do końca bieżącego roku, to przeniesiemy również obowiązki dotyczące CIT, które wejdą w życie w 2025 r.
Jeżeli umowa dzierżawy zawarta przez spółkę ze wspólnikami wynika z faktycznego zapotrzebowania spółki, wysokość czynszu ustalono na warunkach rynkowych i nie będzie on związany z prawem do udziału w zysku spółki, to nie jest on ukrytym zyskiem.
Regulacje dotyczące podatku od przerzuconych dochodów bierze się pod uwagę także w odniesieniu do działalności prowadzonej w Polsce poprzez zagraniczny zakład i do wewnętrznych transakcji pomiędzy podatnikiem a jego zagranicznym zakładem.
Przy ustalaniu obowiązków z zakresu cen transferowych podatnicy często pomijają transakcje z podmiotami niepowiązanymi, m.in. z rajów podatkowych, chociaż nie powinni. Uwaga, progi wartości tych transakcji są dość niskie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas