Aktualizacja: 24.09.2015 02:00 Publikacja: 24.09.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Prowadzę działalność w zakresie handlu artykułami AGD. 1 września 2015 r. wystawiłem fakturę korygującą z powodu zwrotu towaru sprzedanego w grudniu 2014 r. Przychód z tej sprzedaży ująłem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie sprzedaży, tj. 18 grudnia 2014 r., oraz w zeznaniu rocznym PIT-36L za 2014 r. Jak teraz powinienem pomniejszyć przychód: czy w dacie wystawienia faktury korygującej (1 września 2015 r.), czy w dacie powstania przychodu z tej sprzedaży (18 grudnia 2014 r.)? W jaki sposób ująć to zdarzenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Umorzona przez bank część kredytu frankowego jest przychodem kredytobiorcy. Ale nie trzeba płacić od niego podatku. I nadal tak będzie, przynajmniej do końca 2026 r.
Od 1 marca 2017 r. uprawnionym do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji wymiarowej naczelnika urzędu celno-skarbowego jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Trudno uznać, że pracownik, któremu firma pokryje wydatki związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych, uzyskuje z tego tytułu przychód. Zwrot nie jest uzyskaniem korzyści, tylko wyrównaniem ubytku w jego majątku.
Przy przekształceniu spółki osobowej w kapitałową po stronie wspólników nie dochodzi do przysporzenia majątkowego, a więc nie ma przychodu. Oznacza to, że nie powstanie obowiązek rozliczenia PIT.
Jeśli informatyk świadczy usługi związane z oprogramowaniem, nie ma prawa do 8,5 proc. zryczałtowanego podatku. Musi płacić 12 proc.
W ciągu najbliższych lat rząd planuje zachować progi podatkowe na niezmienionym poziomie. Może to oznaczać, że z czasem wielu Polaków zostanie objętych stawką 32 proc. PIT. Tym samym ich wypłaty – zwłaszcza pod koniec roku kalendarzowego – będą znacząco niższe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas