Fikcyjna wewnątrzwspólnotowa dostawa bez preferencji w VAT

Zebranie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę jest wprawdzie konieczne do zastosowania stawki zero proc., ale samo w sobie nie wystarczy, jeżeli sprzedaż nie została w rzeczywistości zrealizowana.

Publikacja: 21.09.2015 05:00

Fikcyjna wewnątrzwspólnotowa dostawa bez preferencji w VAT

Foto: 123RF

Polska spółka dostarcza towary kontrahentowi z Niemiec, który następnie odsyła te towary odbiorcy z Polski. Niemiecki kontrahent jest podmiotem powiązanym z polską spółką, od której kupuje towary. Czy ze względu na takie okoliczności organ podatkowy może zakwestionować zakwalifikowanie takiej dostawy towarów jako wewnątrzwspólnotowej dostawy i tym samym odmówić prawa do zastosowania stawki zero proc. VAT? – pyta czytelnik.

Kwestia fikcyjnej wewnątrzwspólnotowej dostawy była przedmiotem rozstrzygnięcia wydanego 25 czerwca 2015 r. przez WSA w Łodzi (I SA/Łd 169/15). Sąd wydał wyrok dotyczący podatnika, który – w jego ocenie – dokonał fikcyjnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT). Podatnik dostarczył towary na rzecz niemieckiej spółki. Transakcję tę opodatkował stawką VAT w wysokości zero proc. Nabywca towarów był podmiotem powiązanym z dostawcą (oba podmioty były zarządzane przez tę samą osobę). Dostawa na rzecz niemieckiej spółki, zdaniem podatnika, znajdowała potwierdzenie w dokumentach: fakturze oraz liście przewozowym CMR wystawionych na rzecz niemieckiej spółki. Spółka, która rzekomo odbierała towar w Niemczech, miała od razu (tego samego dnia) dokonywać dostawy tych towarów do Polski, gdzie znajdował się ostateczny odbiorca towaru.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama