Fikcyjna wewnątrzwspólnotowa dostawa bez preferencji w VAT

Zebranie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę jest wprawdzie konieczne do zastosowania stawki zero proc., ale samo w sobie nie wystarczy, jeżeli sprzedaż nie została w rzeczywistości zrealizowana.

Publikacja: 21.09.2015 05:00

Fikcyjna wewnątrzwspólnotowa dostawa bez preferencji w VAT

Foto: 123RF

Polska spółka dostarcza towary kontrahentowi z Niemiec, który następnie odsyła te towary odbiorcy z Polski. Niemiecki kontrahent jest podmiotem powiązanym z polską spółką, od której kupuje towary. Czy ze względu na takie okoliczności organ podatkowy może zakwestionować zakwalifikowanie takiej dostawy towarów jako wewnątrzwspólnotowej dostawy i tym samym odmówić prawa do zastosowania stawki zero proc. VAT? – pyta czytelnik.

Kwestia fikcyjnej wewnątrzwspólnotowej dostawy była przedmiotem rozstrzygnięcia wydanego 25 czerwca 2015 r. przez WSA w Łodzi (I SA/Łd 169/15). Sąd wydał wyrok dotyczący podatnika, który – w jego ocenie – dokonał fikcyjnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT). Podatnik dostarczył towary na rzecz niemieckiej spółki. Transakcję tę opodatkował stawką VAT w wysokości zero proc. Nabywca towarów był podmiotem powiązanym z dostawcą (oba podmioty były zarządzane przez tę samą osobę). Dostawa na rzecz niemieckiej spółki, zdaniem podatnika, znajdowała potwierdzenie w dokumentach: fakturze oraz liście przewozowym CMR wystawionych na rzecz niemieckiej spółki. Spółka, która rzekomo odbierała towar w Niemczech, miała od razu (tego samego dnia) dokonywać dostawy tych towarów do Polski, gdzie znajdował się ostateczny odbiorca towaru.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Podatki
Czy owoce i warzywa dla można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Podatki
Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową
Podatki
Darowane środki trwałe. Fiskus: przerwanie amortyzacji jest niekonstytucyjne
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Podatki
Czy spółka powstała z jednoosobowej firmy na estońskim CIT korzysta z preferencji przy zatrudnianiu. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń