Usługi chmury obliczeniowej a VAT

Przedsiębiorca nabywający usługę przechowywania bądź przetwarzania danych na zdalnych serwerach powinien zweryfikować status swojego kontrahenta. W niektórych sytuacjach to właśnie usługobiorca musi rozliczyć się z polskim fiskusem.

Publikacja: 31.08.2015 07:00

Usługi chmury obliczeniowej a VAT

Foto: www.sxc.hu

Niezależnie od wielkości firmy, branży, w jakiej działa, czy pozycji na rynku wykorzystywanie nowych technologii stało się z jednej strony modą, z drugiej natomiast istotnym czynnikiem warunkującym sukces ekonomiczny. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców nie wyobraża sobie zarządzania biznesem bez korzystania z nowych rozwiązań, w szczególności technologicznych. W efekcie miarą innowacyjności firmy jest często wykorzystywanie przez nią przetwarzania danych w chmurze lub oferowanie usług związanych z chmurą. Chmura stała się jednym z istotnych elementów wpływających na życie biznesowe. Dlatego warto się pochylić także nad konsekwencjami podatkowymi takiego modelu działalności.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów