Odpisy aktualizacyjne a koszt podatkowy

Jeśli niezapłacona wierzytelność powstała w poprzednim roku, ale przedsiębiorca utworzył odpis aktualizujący w 2015 r., to dopiero teraz ma prawo ująć go w kolumnie 13. podatkowej księgi.

Publikacja: 27.08.2015 02:00

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) świadczył na rzecz firmy X usługi transportowe. Za wykonane usługi wystawiał faktury, które ujął w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2014 r. jako przychód należny do opodatkowania. Wierzytelności te nie są przedawnione w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie są objęte gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności. Sąd rejonowy ogłosił upadłość firmy X obejmującą likwidację majątku upadłego i wezwał wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności sędziemu komisarzowi. 11 sierpnia 2015 r. przedsiębiorca zgłosił swoją wierzytelność względem upadłego wynikającą z niezapłaconych przez niego faktur. Przedsiębiorca nie utworzył wcześniej odpisu aktualizującego nieściągalną wierzytelność z powodu braku pewności, czy może to zrobić, jeśli prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy jeżeli taki odpis przedsiębiorca zrobi teraz, to będzie mógł go zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne