Aktualizacja: 11.06.2015 07:08 Publikacja: 11.06.2015 07:08
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
W ramach umowy o pracę pracownik zajmuje się projektowaniem konstrukcji budowlanych oraz ich elementów. Wykonuje on projekty techniczne wraz z opisami technicznymi. Projekty te pracownik firmuje swoim imieniem i nazwiskiem. Każdy z projektów jest rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, dlatego każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego.
Projekty te są przedmiotem prawa autorskiego. Pracownik ma prawa autorskie do tych projektów, które przenosi na rzecz pracodawcy lub zleceniodawców. Jako asystent projektanta za wykonaną pracę, czyli stworzenie dzieła i przekazanie go wraz z prawami autorskimi na rzecz pracodawcy lub zleceniodawców, otrzymuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę. Biuro projektowe, w którym pracuje, prowadzi ewidencję prac projektowych pracowników w postaci karty pracy. Karta pracy jednoznacznie określa, ile czasu pracownik poświęcił w regulaminowym czasie na prace projektowe – twórcze, a ile na prace niezwiązane z pracą twórczą, czyli inne obowiązki pracownicze. W związku z tym karta określa, jaką część przychodu stanowi wynagrodzenie za zbycie praw autorskich do wykonanego w wyniku pracy twórczej utworu. Czy pracownikowi przysługują 50 proc. koszty uzyskania przychodu od prac twórczych? – pyta czytelnik.
Jeśli prezent jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownikowi przysługuje zwolnienie z PIT. Jeśli to darowizna, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady opodatkowania podatkiem VAT dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Kontrowersje wzbudziło opodatkowanie monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi. Zdaniem komentatorów, nowe przepisy zdziesiątkują polski rynek srebra inwestycyjnego.
Władze skarbowe i sądy administracyjne nie do końca respektują międzynarodowe zasady pobierania podatku u źródła i prezentują profiskalne podejście.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Z interpretacji fiskusa wynika, że przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za leczenie drżenia ręki. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste mające na celu ochronę zdrowia.
Jeśli prezent jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownikowi przysługuje zwolnienie z PIT. Jeśli to darowizna, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Nadchodzący 2025 rok nie oszczędzi portfeli pracodawców i przedsiębiorców. Będą też musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami. Wzrośnie pensja minimalna i składki na ZUS, szykują się też kontrole umów B2B. Na obniżce składki zdrowotnej zyska niewielu.
Poszkodowani przedsiębiorcy mogą się starać m.in. o sfinansowanie kosztów utrzymania miejsc pracy osób niepełnosprawnych czy zgodę na elastyczne dysponowanie zfron. Jakie warunki trzeba spełnić?
Pracownik powinien uzyskać akceptację przełożonego na okazjonalną pracę zdalną. Czy musi on uzasadniać odmowę? Czy przy tej pracy firma też zwraca koszty używania materiałów i narzędzi? Czy taki zwrot podlega ZUS i PIT?
Co musi zawierać procedura zgłoszeń wewnętrznych, a co może? Jak podejść do kwestii rozszerzenia ustawowego katalogu naruszeń prawa? Czy warto zachęcać do wybierania zewnętrznej ścieżki dokonywania zgłoszeń? Czy i jaki system zachęt można przewidzieć w procedurze?
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
Program opcyjny powinien precyzyjnie regulować, co dzieje się z akcjami czy udziałami nabytymi przez menedżera, który odchodzi z firmy. Jakie rozwiązania warto w nim przewidzieć?
Przesłanką do nabycia odprawy emerytalnej jest związek pomiędzy ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę. Jak ma się do tego pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas