Prawo pracownika do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Przychody z tytułu wynagrodzenia za pracę mogą być opodatkowane według zasad przewidzianych dla twórców, gdy efektem działalności zatrudnionego jest utwór o cechach określonych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Publikacja: 11.06.2015 07:08

Prawo pracownika do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

W ramach umowy o pracę pracownik zajmuje się projektowaniem konstrukcji budowlanych oraz ich elementów. Wykonuje on projekty techniczne wraz z opisami technicznymi. Projekty te pracownik firmuje swoim imieniem i nazwiskiem. Każdy z projektów jest rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, dlatego każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego.

Projekty te są przedmiotem prawa autorskiego. Pracownik ma prawa autorskie do tych projektów, które przenosi na rzecz pracodawcy lub zleceniodawców. Jako asystent projektanta za wykonaną pracę, czyli stworzenie dzieła i przekazanie go wraz z prawami autorskimi na rzecz pracodawcy lub zleceniodawców, otrzymuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę. Biuro projektowe, w którym pracuje, prowadzi ewidencję prac projektowych pracowników w postaci karty pracy. Karta pracy jednoznacznie określa, ile czasu pracownik poświęcił w regulaminowym czasie na prace projektowe – twórcze, a ile na prace niezwiązane z pracą twórczą, czyli inne obowiązki pracownicze. W związku z tym karta określa, jaką część przychodu stanowi wynagrodzenie za zbycie praw autorskich do wykonanego w wyniku pracy twórczej utworu. Czy pracownikowi przysługują 50 proc. koszty uzyskania przychodu od prac twórczych? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT