Aktualizacja: 20.04.2015 08:55 Publikacja: 20.04.2015 02:00
Gdy pobyt pracownika wiązałby się z oddelegowaniem do pracy za granicę i w umowie o pracę pracodawca wskazywałby jako miejsce wykonywania pracy miejscowość zagraniczną, wówczas miałby zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT. W myśl tego przypisu zwolnieniu od opodatkowania podlega część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju z zastrzeżeniem ust. 15.
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na świąteczne przyjęcie dla pracowników. Samozatrudnionych i kontrahentów skarbówka każe wyrzucać z kosztów.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na profity dla pracowników i współpracowników. Za wyjątkiem alkoholu.
Dodatkowe świadczenia od banku są przychodem frankowicza i musi zapłacić podatek, bo nie obejmuje ich ulga z rozporządzenia ministra finansów. Skarbówka nie ma co do tego wątpliwości.
Spółka komandytowa pozwala na znaczne obniżenie łącznego obciążenia podatkowego, jeśli komplementariusz jest osobą fizyczną. Najkorzystniejszą konfiguracją jest zatem uczynienie właściciela biznesu komplementariuszem.
Od przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT i ustalać daty powstania przychodu z działalności gospodarczej dopiero w dacie uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli od przyszłego roku wybrać kasowy PIT i opodatkować przychód dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od swojego kontrahenta. Wybór nowych zasad jest dobrowolny.
Podatnicy mogą podwyższyć ustawowe stawki amortyzacyjne dotyczące budynków i budowli, jesli obiekty te są używane m.in. pod ciągłym działaniem wody, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury czy niszczących środków chemicznych.
Dyrektor KIS twierdzi, że zasadniczo podwyższenie kapitału w spółce pokryte wkładem pieniężnym powyżej określonego progu wiąże się z obowiązkiem w zakresie dokumentacji cen transferowych. Wydaje się jednak, że pogląd ten nie jest trafny.
Wolne od PIT są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku. Z preferencji nie skorzystają jednak opłaty za dodatkowe usługi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas