Aktualizacja: 20.04.2015 02:00 Publikacja: 20.04.2015 02:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
WSA w Warszawie w wyroku z 24 marca 2015 r. (III SA/Wa 2157/14) potwierdził, że w przypadku wniesienia wierzytelności własnej jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej, podmiot wnoszący aport nie ma prawa do ujęcia w ciężar kosztów podatkowych wartości nominalnej wnoszonej wierzytelności.
Powód? W przypadku wniesienia wierzytelności tytułem wkładu niepieniężnego zastosowanie ma art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym (w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r.) kosztem uzyskania przychodu jest wartość faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie takiego aportowanego składnika majątku. Skoro wierzytelności własne nie zostały nabyte, to nie ma możliwości ujęcia ich wartości nominalnej w kosztach w związku z ich aportem.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Przychody z udzielania licencji na oprogramowanie są przychodami „pasywnymi”. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest zakres licencji, której spółka udziela na wytworzone przez siebie oprogramowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas