VAT od sprzedaży oprogramowania - jak rozliczyć

Dla usług związanych z licencjami nie ustanowiono żadnego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Będzie tu miała zastosowanie generalna zasada, czyli daninę trzeba uwzględnić z chwilą zrealizowania świadczenia.

Publikacja: 25.02.2015 05:40

VAT od sprzedaży oprogramowania - jak rozliczyć

Foto: www.sxc.hu

Przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych podlega opodatkowaniu VAT bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Zatem do czynności opodatkowanych VAT zalicza się umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz umowy licencyjne upoważniające do korzystania z utworu (oprogramowania komputerowego). Z punktu widzenia podmiotów udostępniających oprogramowanie komputerowe poprzez zawieranie z użytkownikami umów celofanowych lub internetowych, udostępnienie takie, z tytułu którego pobierane są określone opłaty, jest usługą. W przypadku usług realizowanych na podstawie klasycznych umów celofanowych są to wyłącznie usługi licencyjne pozbawione elektronicznego aspektu. Usługi realizowane na podstawie umów internetowych (umów licencyjnych, kiedy drogą internetową użytkownik otrzymuje konkretne oprogramowanie) łączą natomiast cechy zarówno usług elektronicznych, jak i usług licencyjnych. Ze względu jednak na to, że przy udzielaniu licencji na korzystanie z oprogramowania z wykorzystaniem internetu nie są określane odrębne opłaty za sam przekaz elektroniczny danego programu, a o istocie usługi decyduje udzielenie licencji, tego typu usługi powinno się traktować jak usługi niematerialne (licencyjne).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT